12 listopad 2021

Wojewoda śląski: szybki przyrost pozytywnych wyników testów

Liczba pozytywnych wyników testów w woj. śląskim szybko rośnie: o ile w całym ub. tygodniu odnotowano niespełna 5,5 tys. nowych zakażeń, w tym tygodniu do piątku rano było to już ponad 5,7 tys. pozytywnych wyników – poinformował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
REKLAMA

Rośnie również w regionie udział pozytywnych wyników w wykonywanych testach – o ile w ub. tygodniu było to niespełna 20 proc., obecnie wskaźnik ten przekroczył 27 proc.

Jak przekazał na piątkowym briefingu wojewoda, o ile trzy tygodnie temu, w 42. tygodniu roku, nowych infekcji w regionie było 1612, w następnym tygodniu było to 2979 infekcji, a w ub. tygodniu 5490, to w bieżącym tygodniu, do piątku odnotowano już 5751 nowych zakażeń (liczba ta jeszcze wzrośnie do końca tygodnia).

„Dzisiaj mamy już więcej pozytywnych wyników, niż za cały 44. tydzień. Czyli możemy prognozować, że będzie po raz kolejny dynamika około 50 proc. względem poprzedniego tygodnia” – oszacował.

Według Wieczorka niepokojącym wskaźnikiem jest udział osób pozytywnych w puli testów. „Liczba testów nie jest większa, niż była w ub. tygodniu, natomiast znacząco wzrósł udział testów pozytywnych – do ponad 27 proc. Niestety zbliżamy się tu do poziomu z trzeciej fali, gdzie mieliśmy prawie 40 proc. testów pozytywnych” – zasygnalizował.

„Jeżeli chodzi o hospitalizacje, mamy 36 proc. wzrostu na drugim poziomie zabezpieczenia medycznego” – dodał.

Porównując kształtowanie się czwartej fali pandemii w woj. śląskim wobec poprzednich fal wojewoda wskazał na podobną korelację fal czwartej i drugiej pod względem przyrostu zakażeń – przy znacznej poprawie obecnie wskaźnika hospitalizacji. „Jest znacznie mniejszy wzrost liczby hospitalizacji względem wykrytych infekcji” – podkreślił.

Z piątkowych danych publikowanych na portalu gov.pl wynika, że minionej doby w woj. śląskim potwierdzono 1432 nowe zakażenia koronawirusem; nie odnotowano nowych zgonów. Wykonano 5,5 tys. testów. 1501 testów dało wynik pozytywny. Kwarantannie podlegało 29,8 tys. osób.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2022-01-29 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 20:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-19 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-27 17:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany