Umowa na zakup autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej - w kwietniu
Kobiela przypomniał w rozmowie z PAP, że na przetarg wpłynęły dwie oferty. Wybrana została nieco droższa propozycja firmy Daimler Buses Polska, ponieważ producent zaproponował czteroletnią gwarancję. Była dwukrotnie dłuższa niż w ofercie Solaris Bus&Coach.
„Drugi oferent nie odwołał się od naszej decyzji, dlatego szykujemy się już do podpisania umowy. Stanie się to pod koniec kwietnia” – powiedział Seweryn Kobiela.
Od momentu podpisania umowy dostawca będzie miał 150 dni na dostarczenie wszystkich autobusów. „Spodziewamy się, że we wrześniu one już będą” – dodał przewodniczący Związku.
Związek w dokumentacji przetargowej wyjaśnił, że kupuje sześć fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich klasy midi (o długości 10 metrów – PAP). Silniki dieslowskie mają spełniać normę czystości spalin Euro 6. Daimler Buses Polska otrzyma za nie 10,53 mln zł. Nowe autobusy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy.
Komunikacja Beskidzka posiada obecnie 127 autobusów. Najstarsze pochodzą z początku XXI wieku. Flota jest sukcesywnie odnawiana. W 2019 roku zakupiono 26 solarisów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Trzy lata później na drogi wyjechało sześć używanych mercedesów na gaz, które kupiono w Austrii. W ubiegłym roku Komunikacja Beskidzka otrzymała cztery solarisy typu „mini”, zasilane są olejem napędowym przy najwyższej normie emisji spalin Euro 6.
Komunikacja Beskidzka w 2023 roku przewiozła około 4,5 mln pasażerów, czyli o 600 tys. więcej niż rok wcześniej.
Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 11 samorządów: wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic, powiat bielski oraz samorząd Kęt. Przewozy realizuje poprzez Komunikację Beskidzką, w której posiada 100 procent udziałów. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mmu/