29 marzec 2024

W centrum Chorzowa nowy przejazd pod linią kolejową

zdjęcie: W centrum Chorzowa nowy przejazd pod linią kolejową / pixabay/3678287
W centrum Chorzowa otwarto w piątek drogę pod modernizowaną linią kolejową Chorzów Batory - Bytom. Połączenie, które powstało przy okazji kolejowej inwestycji, usprawni komunikację w tej części miasta. Wcześniej trasa między ul. Strzelców Bytomskich ul. Raciborską wiodła przez przejazd ze szlabanami.
REKLAMA

Chodzi o część wartej ponad 1,5 mld zł brutto przebudowy tzw. magistrali węglowej w centralnej części woj. śląskiego. Najbardziej wysunięty na południe odcinek linii kolejowej nr 131 (oficjalne oznaczenie węglówki) zaczyna się w Chorzowie Batorym, wiodąc na północ przez centrum Chorzowa w stronę Bytomia i Tarnowskich Gór.

Lokalne samorządy współpracują przy tej kilkuletniej inwestycji z inwestorem, czyli PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Jak zaznaczył w piątek wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik, o nowe bezkolizyjne połączenie między ul. Strzelców Bytomskich a Raciborską miasto zawnioskowało podczas projektowania kolejowej inwestycji.

W efekcie powstały: rondo u zbiegu ul. Strzelców Bytomskich i ul. Truchana w ścisłym centrum Chorzowa, odchodząca od niego na południe nowa droga, która po dotarciu do nasypu linii kolejowej skręca na zachód, aby przejść pod torami nowym tunelem, a następnie kolejny odcinek na zachód, prowadzący do ronda ul. Kozielskiej i ul. Zabrskiej.

Stamtąd krótki odcinek przebudowanej ul. Zabrskiej prowadzi do niedawno otwartego ronda z ul. Raciborską, któremu nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Kolej zlikwidowała przejazd (ul. Strzelców Bytomskich - PAP) ze szlabanem, gdzie często tworzyły się duże korki i wybudowała tunel pod torami kolejowymi. Przejazd bezkolizyjny to najlepsze możliwe rozwiązanie w sytuacji, gdy tory w zasadzie dzielą miasto na pół” - podkreślił w piątek wiceprezydent Chorzowa.

„Powstały też dwa ronda: jedno przy Raciborskiej i Zabrskiej, drugie przy Strzelców Bytomskich i Truchana. My do tego dołożyliśmy przebudowę około połowy długości ul. Truchana, która też już jest przejezdna. Drugą jej połowę też przebudujemy: czekamy na zarządców podziemnej infrastruktury i od Żeromskiego do Sienkiewicza prace jeszcze potrwają kilka miesięcy” - zasygnalizował Michalik.

Zastrzegł, że to nie koniec prac związanych z modernizacją linii kolejowej w Chorzowie, trwały będą jeszcze prace przy kolejnych obiektach mostowych, w tym wiadukcie kolejowym w centrum nad ul. Floriańską.

„Te inwestycje bardzo ułatwią życie ludziom mieszkańcom, bo będzie możliwość przejechania z jednej części centrum do drugiej bez konieczności objazdów Drogową Trasą Średnicową (DW902 - PAP) czy ul. Katowicką (DK-79), na której też trwa przebudowa” - podkreślił wiceprezydent Michalik.

Dodał, że budowa oddanego w piątek do użytku nowego układu drogowego wyniosła po stronie kolei ok. 12 mln zł; 12 mln zł będzie też kosztowała przebudowa całej ul. Truchana po stronie miasta.

Przy tunelu nowego połączenia ul. Strzelców Bytomskich i ul. Raciborskiej powstaje nowy przystanek kolejowy: Chorzów Uniwersytet. W miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego zbudowano niewielki tunel dla ruchu pieszego i rowerowego.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
3.6°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany