22 listopad 2020

Prof. Gut dla wPolityce: rząd musi balansować; czynnik ludzki jest u nas niedoceniany

fot. PAP
To jest efekt pierwszych i prawdopodobnie początek efektu drugich obostrzeń. Do końca tygodnia wyjaśni się, na ile te późniejsze restrykcje są skuteczne - skomentował wirusolog prof. Włodzimierz Gut w niedzielę portalowi wPolityce.pl najniższą liczbę zakażeń koronawirusem od 2 listopada.
REKLAMA

"To jest efekt pierwszych i prawdopodobnie początek efektu drugich obostrzeń, zobaczymy. Do końca tygodnia wyjaśni się, na ile te późniejsze restrykcje są skuteczne. To jest wypadkowa dwóch rzeczy – słuszności decyzji i jej przyjęcia przez społeczeństwo. Najsłuszniejsza decyzja, nieprzyjęta przez społeczeństwo, daje zerowy efekt" - tak prof. Gut komentuje najniższy od 2 listopada wyniku dziennych zakażeń, jaki zanotowano w niedzielę.

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę podało, że wykryto 18 467 nowych przypadków COVID-19, to najmniej od 2 listopada. Zmarło kolejnych 330 osób.

Jak zaznaczył portal, profesor ze zrozumieniem odniósł się też do nowej strategii rządu dotyczącej walki z pandemią na najbliższe 100 dni.

"Rozumiem sytuację, bo rząd chce osiągać tzw. minimax, czyli optimum tego, co da się wyciągnąć. Można więcej, ale koszty mogłyby być za wysokie, można mniej, ale wtedy liczba chorych będzie większa" - podkreślił w rozmowie.

W wywiadzie poruszono też kwestię szczepionki. Wirusolog zaznaczył, że jest "ostrożnym optymistą". Wskazał, że dobrą wiadomością jest to, że jej działanie zostało potwierdzone. (PAP)

tor/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany