13 lipiec 2020

DZIEŃ WALKI I MĘCZEŃSTWA WSI POLSKIEJ

fot. UM Częstochowy
W związku z obchodzonym 12 lipca, Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, dzień wcześniej na Jasnej Górze odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.
REKLAMA

Tegoroczne odchody rozpoczęła Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji mieszkańców polskich wsi – Bohaterów Narodowych i Ofiar systemów totalitarnych: faszystowskiego i komunistycznego. Następnie uczestnicy przeszli do Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożono kwiaty. Tego samego dnia w zagrodzie włościańskiej Muzeum Częstochowskiego otwarto wystawę, ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, pn: ”MACIEJ RATAJ 1884 – 1940, Marszałek Sejmu – Mąż Stanu – Ludowiec”. Jest to ekspozycja przygotowana w ramach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, współorganizowana z Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym, oddział w Częstochowie. Wystawa będzie prezentowana do 2 sierpnia. W tegorocznej uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz prezes częstochowskiego oddziału LTN-K Stanisław Gmitruk.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to państwowe święto, obchodzone w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jego upamiętnienie jest hołdem dla mieszkańców polskich wsi, którzy podczas II wojny światowej pomagali w walce z okupantem: ukrywali uciekających przed prześladowaniem, wspierali partyzantów i żołnierzy polskiego państwa podziemnego, wspierali wysiedlonych.

W dniach 12-13 lipca 1943 roku w świętokrzyskiej wsi Michniów niemieccy żołnierze, w odwecie za współpracę mieszkańców z polskim ruchem oporu, dokonali masowego mordu na ludności cywilnej. Łącznie zamordowano ponad 200 osób, z czego połowa to kobiety i dzieci. Pacyfikacja stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany