6 marzec 2023

Gościnnie TEATR PAPAHEMA

zdjęcie: Gościnnie TEATR PAPAHEMA / kupbilecik24.pl / Gościnnie TEATR PAPAHEMA
kupbilecik24.pl / Gościnnie TEATR PAPAHEMA
Zapraszamy 10 marca 2023 roku do Teatr im. Adama Mickiewicza, Częstochowa, Jana Kilińskiego 15.
REKLAMA
data: 2023-03-10 19:00
miejsce: Teatr im. Adama Mickiewicza, Częstochowa, Jana Kilińskiego 15
bilety: KUP BILET
 

Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia.

Madagaskar - egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i - pomimo chwytliwego hasła: "Żydzi na Madagaskar" - plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty - dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

Tekst: Magdalena Drab
Reżyseria: Gosia Dębska
Scenografia: Ľudmila Bubánová
Muzyka: Ignacy Zalewski
Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka
Multimedia: Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Konsultacje choreograficzne: Monika Kołodziejska / Krystyna Dębicka

Obsada:
Paulina Moś
Helena Radzikowska
Paweł Rutkowski
Piotr Sierecki
Mateusz Trzmiel
Marek Węglarski
ze specjalnym udziałem
Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny


Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2021" oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku. Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów.

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP Kultura

Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Współpraca choreograficzna: Movement Direction

Magdalena Drab, autorka dramatu pt. "Madagaskar", została nagrodzona za najlepszy tekst 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl znalazł się w finale Konkursu, pośród 13 najlepszych inscenizacji polskiego dramatu współczesnego.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
 
Madagaskar
artyści:
Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski
Madagaskar - egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i - pomimo chwytliwego hasła: "Żydzi na Madagaskar" - plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty - dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…? Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Częstochowa
8.3°C
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 17:57
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2023-03-24 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-24 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 10:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 16:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany