Wydarzenia

"Czyż nie dobija się koni?" ("They Shoot Horses, Don't They?")

dodano 2019-10-01 19:14:05
rozpoczęcie:
2019-10-20 19:00
miejsce:
Teatr im. Adama Mickiewicza, Częstochowa, Jana Kilińskiego 15
bilety:

"Czyż nie dobija się koni?", film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkracza na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFTA. W 1970 r. Nominację do Oscara za rolę Glorii otrzymuje Jane Fonda, ale najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky"ego. Opowiadanie Horace"a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie. Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, a od września tego roku dyrektor częstochowskiej sceny, przyznaje: "O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!". Próby rozpoczęły się w październiku - równolegle - na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O"Clock!

Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu - biedy, głodu i marazmu. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood - fabryki marzeń - przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice - prowincjonalna aktorka w stylu "american sweetheart" ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów - ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda - 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie! Diabelska zabawa trwa! "Witamy w tańcu przeznaczenia, panie i panowie".

"Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów - mówi Magdalena Piekorz i dodaje: - To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną!".

Obsada:
GLORIA BEATTY - Hanna Zbyryt
ROBERT SYVERTEN - Adam Machalica
ROCKY GRAVO - Adam Hutyra
ALICE LE BLANC - Sylwia Warmus/ Ewelina Rucińska (gościnnie)
GEORGE JEROME - Waldemar Cudzik
RUBY BATES - Marta Honzatko
JAMES BATES - Maciej Półtorak
LUCY - Teresa Dzielska
MARYNARZ Frank - Antoni Rot
PANI LAYDON - Czesława Monczka
NICKIE - Marek Ślosarski
VEE LOWELL - Robert Rutkowski
MARY HAWLEY - Agnieszka Łopacka
GENEVA TOMBLIN - Sylwia Karczmarczyk
BASIL GERARD - Sebastian Banaszczyk
ROSEMARY LOFTUS - Iwona Chołuj
BENNY CHELSEA - Bartosz Kopeć
MAXWELL - Michał Kula
PANI HIGBY - Małgorzata Marciniak
PANI WITCHER - Agata Ochota
DUCHOWNY Gary Maloney - Bartosz Kopeć

Tancerze:
KID KAMM - Mateusz Lisiecki
JACKIE MILLER - Dorota Sikorska
BESS CARTWRIGHT - Kinga Duda
MACK ASTON - Michał Woźnica
AMY - Patrycja Patrzykowska
JOHNNY - Tadeusz Tarnowski
LUCIA - Karina Shorets
CARLOS - Krzysztof Kaczmar

Pielęgniarki:
CELINE - Cecylia Putro
ARLENE - Arleta Lizoń
ANNE - Anna Wilk
POMOCNICY - Mariusz Korek, Marek Łobodziński
LEKARZ - Maciej Orman
WIDZOWIE NA TRYBUNIE: Katarzyna Ziębińska, Paulina Piasecka, Małgorzata Piątek, Beata Pokora, Ewa Stogińska
MERVYN LEROY - Zdzisław Kubziakowski

Plakat: Hektor Werios
Realizacja dźwięku: Piotr Czok, Piotr Całus, Zdzisław Kubziakowski
Światła: Zbigniew Chęciński, Przemysław Bielawski, Arkadiusz Ficek
Inspicjent/sufler: Mariusz Korek
Czas trwania spektaklu 140 minut z 1 przerwą

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Czyż nie dobija się koni?
artyści:
Hanna Zbyryt, Adam Machalica, Adam Hutyra, Mateusz Lisiecki, Dorota Sikorska i inni
Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu - biedy, głodu i marazmu. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood - fabryki marzeń - przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice - prowincjonalna aktorka w stylu "american sweetheart" ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów - ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda - 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie! Diabelska zabawa trwa! "Witamy w tańcu przeznaczenia, panie i panowie". Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
REKLAMA
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2020-02-29 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 15:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska - Sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany