8 marzec 2023

W Dniu Kobiet pomyśl, jaki prezent możesz sobie zrobić sama - zatroszcz się o formę na wiosnę

zdjęcie: W Dniu Kobiet pomyśl, jaki prezent możesz sobie zrobić sama  - zatroszcz się o formę na wiosnę / pixabay/3656968
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dłuższe i cieplejsze dni będą sprzyjać podejmowaniu aktywności na świeżym powietrzu i zachęcą do wychodzenia z domu. To dobry moment, by znaleźć w sobie motywację do zadbania o formę i samopoczucie.
Jesienią i zimą, gdy za oknem szybko robi się ciemno, dni stają się krótsze, a aura nie zachęca do podejmowania aktywności, motywacja spada do poziomu zerowego. Mamy więcej czasu wolnego, więcej spędzamy go w domu, a to oznacza, że częściej sięgamy na przykład po papierosa.  Ale wymówki, że zimno i ciemno staną się już za kilka chwil nieaktualne.

Bieg po zdrowie

Dłuższe dni to dobra motywacja, by zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu, a tym samym warto też pomyśleć o rzuceniu palenia. Można zacząć biegać, grać w tenisa, jeździć na rowerze – każdy pomysł jest dobry, byle tylko odciągnąć myśli od sięgnięcia po papierosa. Łatwo nie będzie, ale skorzystamy podwójnie. Pozbędziemy się nałogu i zyskamy nową pasję. Przede wszystkim jednak – zadbamy o zdrowie.

Z dostępnych danych wynika, że organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe. Już po 24 godzinach od odstawienia papierosów zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc, do 3 miesięcy poprawia się kondycja fizyczna, a w ciągu 1-9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność.

Od czego zacząć? Najlepiej od ustalenia tego, dlaczego w ogóle chcemy to zrobić. Cel musi być jasny i cały czas należy go sobie przypominać. Koniecznie musimy ustalić dzień graniczny. Międzynarodowy Dzień Kobiet? Pierwszy dzień wiosny? Dlaczego nie! Na początek wystarczy nie wypalać papierosów do końca i odraczać moment sięgnięcia  po nie lub starać się robić jak najwięcej przerw od palenia. W wyznaczonym dniu trzeba będzie zrezygnować z nich całkowicie. Łatwo nie będzie, więc - po pierwsze - lepiej poinformować otoczenie o tym, że wypowiadamy wojnę  nałogowi, a po drugie - zaopatrzyć się w pomoc.

Lepsza alternatywa

Oczywiście najlepiej byłoby pozbyć się nałogu raz na zawsze. Nie jest to jednak wcale takie proste, nawet gdy rzucimy się w wir wiosennych porządków czy nowych aktywności. Warto mieć przy sobie wsparcie. Warto wiedzieć, że według Public Health England, instytucji zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii oraz Royal College of Physicians (Królewskiego Kolegium Lekarskiego), alternatywne dla tradycyjnego palenia urządzenia, jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu, są mniej szkodliwe o ok. 95 proc. w porównaniu do tradycyjnych papierosów, a to ze względu na brak najbardziej toksycznych substancji smolistych zawartych w papierosowym dymie. Do najnowszych urządzeń tej drugiej kategorii dostępnych w Polsce należy np. glo new heating technology, ale oferta nikotynowych alternatyw znacznie ograniczających ryzyka zdrowotne związane z paleniem wciąż się poszerza. Wystarczy wspomnieć od niedawne dostępne w Polsce niezawierające tytoniu saszetki nikotynowe.

Łatwo nie będzie, ale uda się!

Dokonując tak ważnej zmiany, trzeba przygotować się na gorsze samopoczucie. Pojawić mogą się drażliwość, spadek koncentracji, odczucie drapania w gardle, wzmożony kaszel.

Ale warto zadbać o to, by pod ręką mieć przekąski – najlepiej te zdrowe w postaci pokrojonych w paski warzyw, pestek dyni, bakalii. Koniecznie trzeba mieć przy sobie wodę.

Każdy moment jest dobry, byś zadbała o siebie i – jeśli nie możesz rzucić palenia, pomyśl, jak ograniczyć jago negatywny wpływ na zdrowie i kondycję. Świętując dzisiaj, sama również złóż sobie życzenia wszystkiego, co najlepsze. Nie tylko z okazji Dnia Kobiet.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Częstochowa
9.3°C
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 17:57
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2023-03-24 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-24 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 10:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-25 16:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany