Królowa Śniegu z niespodziankami

fot. UM Częstochowy
Choć zimy z prawdziwego zdarzenia brak, Częstochowa będzie miała w tym sezonie swoją "Królową Śniegu". Chodzi o baśń Andersena, którą na język sceniczny przetwarza Magdalena Piekorz. Premiera w Teatrze im. Adama Mickiewicza 29 lutego.
Koronawirus
śląskie
644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Spektakl jest budowany na bazie adaptacji napisanej przez Beniamina Bukowskiego. To dramaturg, który w tej chwili święci spore triumfy i za swoje adaptacje otrzymał już wiele nagród. Bukowski studiował filozofię i wyciągnął z tej opowieści wszystko, co najważniejsze – siłę miłości, unikalność życia czy też to, że nie wszystko jest takim, jak się wydaje. Trollami są w tej bajce chłopcy (w naszej wersji grane przez aktorki), a Królowa Śniegu nie jest do końca zła. Nie ma tu jednoznacznie złych postaci – mówi reżyserka spektaklu, Magdalena Piekorz – Staraliśmy się tak budować tę historię, aby otwierać ludziom oczy, wyłuskać z niej mądrość.

Zapowiada się spektakl, równie atrakcyjny dla dzieci, jak i dla dorosłych. Piekorz wykorzystuje przy tym przedstawieniu swoje zawodowe doświadczenia ze świata filmu. Przy realizacji użyto bowiem techniki green boxu, a część scen jest nagranych wcześniej. Istotna będzie interakcja między postaciami, które są na scenie i na ekranie. Dodatkowo spektakl ma bardzo rozbudowaną warstwę dźwiękową. Piękną muzykę napisał Adrian Konarski, a teksty do piosenek Magdalena Piekorz. Chcieliśmy, aby piosenki były dopowiedzeniem akcji baśni. W ten sposób stworzyliśmy całą wersję wizualną. Konfrontujemy to, co myślą bohaterowie, z tym, co naprawdę się dzieje – mówi reżyserka. Autorzy chcą w przyszłości nagrać płytę z muzyką i piosenkami ze spektaklu. Spektakl nie ma scenografii sensu stricte, ponieważ jest ona osadzona tylko w grafice na ekranach. Ponieważ akcja rozgrywa się w Częstochowie w latach 30. XX w., odtworzone zostały główne obiekty naszego miasta. Autorem grafik jest Hektor Verios. Częstochowa ma bardzo piękną architekturę i mam nadzieję, że rozpoznawanie miejsc sprawi widzom dużo radości – mówi Magdalena Piekorz. – Zebraliśmy z Hektorem sporą dokumentację o Częstochowie. Hektor musiał też pochodzić po mieście, porównać, jak wybrane budynki wyglądały wcześniej. Piekorz przyznaje, że realizacja spektaklu jest dla niej stresująca, ponieważ po raz pierwszy tworzy spektakl z użyciem animacji komputerowej.

Ciekawostką jest to, że w przedstawieniu gra tylko czterech aktorów: Antoni Rot, Robert Rutkowski oraz gościnnie Krzysztof Koła i Bartosz Buława. Pozostałe role kreuje dziesięć aktorek naszego teatru. Większość aktorek i aktorów gra w przedstawieniu po dwie, a nawet trzy role. W ciągu jednej opowieści muszą zmieniać całkowicie swoją tożsamość. Niezwykłe kostiumy zaprojektowała dla nich Dominika Żłobińska. Autorem choreografii jest Jakub Lewandowski, a za światło odpowiada Paweł Murlik.

Elementem spektaklu są sztuki magiczne. Magdalena Piekorz zaprosiła do współpracy Macieja Pola, który ma swój własny teatr magiczny. On sprawi, że podczas spektaklu będą się dokonywać czary. „Królowa śniegu” to moja ulubiona baśń. Płynie z niej mądrość, że człowiek jest w stanie zmienić drugiego człowieka, dzięki szczeremu uczuciu. I ja w to wierzę – podsumowuje Piekorz.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 29 lutego, na godz. 18.00. więcej informacji na http://www.teatr-mickiewicza.pl


Magda Fijołek
na zdjęciach: konferencja prasowa przed premierą przedstawienia i jego fragmenty

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2020-10-09 20:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-18 18:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-06 19:30
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany