4 listopad 2021

Historyczny rekord na spływie przełomem Dunajca

fot. PAP
Zakończony tegoroczny sezon turystycznych spływów przełomem rzeki Dunajec był rekordowy pod względem frekwencji turystycznej w całej historii organizacji spływów - ocenił prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jerzy Regiec. Z tej atrakcji skorzystało 340 tys. 215 osób.
REKLAMA

Sezony turystycznych spływów w Pieninach na Dunajcu rozpoczynają się tradycyjnie w kwietniu i trwają do końca października. Dotychczasowy rekord frekwencji turystycznej z 2016 roku wynosił 336 tys. 570 osób, natomiast w poprzednim roku przełom Dunajca zwiedziło nieco ponad 206 tys. turystów.

„Ten rok był wyjątkowy pod względem frekwencji turystycznej, a trzeba zaznaczyć, że przez pandemię naszymi gośćmi byli głównie turyści krajowi. Z zagranicy była dosłownie śladowa ilość turystów, głównie Węgrów” – powiedział PAP Regiec.

Podczas tegorocznego sezonu na flisackich łodziach dominowali turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, mniej natomiast było wycieczek zorganizowanych. Ponieważ Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizujące spływy formalnie nie jest organizatorem turystyki, turyści nie mogli bezpośrednio u flisaków korzystać z Bonów Turystycznych. Turyści mogli jednak skorzystać z ofert biur turystycznych, które organizowały wyjazdy na spływ Dunajcem i rozliczały się właśnie w ten sposób.

Szef pienińskich flisaków ocenił, że pogoda, poza wiosną, była bardzo sprzyjająca dla flisaków, bo dominowało słońce zarówno w lecie jak i jesienią. Flisakom pomógł także stabilny stan wody, dzięki czemu nie trzeba było przerwać spływów.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy przełomem Dunajca od 1934 roku, ale pierwsze turystyczne spływy organizowano tu już w połowie XIX wieku.

Spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy i dłuższy - do Krościenka. Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut i jest o pięć kilometrów dłuższy.(PAP)

autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2022-01-29 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 20:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-19 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-27 17:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany