reklama

Walentynki 2020: Co 4 Polak uważa, że pieniądze są przyczyną problemów w związku, czyli o tym, jak kwestie związane z finansami wpływają na relacje

fot. materiał prasowy
Pieniądze są istotnym źródłem napięć w związku. Tego zdania jest co 4 konsument z Polski biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez Intrum. W dodatku wydaje się, że w naszym społeczeństwie to nadal temat tabu, co nie pomaga w budowaniu „zdrowej” relacji. 16 proc. z nas przyznaje, że ma problem z tym, aby otwarcie rozmawiać ze swoją partnerką czy partnerem na temat finansów. W przypadku par z dziećmi sytuacja ta wygląda nieco lepiej, ale dla nich wspomniany obszar to jeszcze większe pole do możliwych kłótni, co wynika z tego, że wychowywanie pociech i tak jest już wystarczająco stresującą sytuacją. Jednocześnie uważamy, że wspólny kredyt spaja bardziej niż ślub. To jak w końcu jest z tymi finansami w związku?
REKLAMA
Więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że pieniądze mogą psuć relacje w związku

23 proc. konsumentów z Polski zapytanych przez Intrum uważa, że kwestie związane z pieniędzmi są źródłem napięcia w związku. Jeżeli chodzi o średnią europejską, odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 26 proc. Jak na ten temat patrzą obie płcie? Blisko 30% kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że finanse są przyczyną problemów w związku. Tego samego zdania jest 22% mężczyzn. Wynika z tego, że wspomniany temat bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Skąd taka różnica?

– Z pewnością w wyjaśnieniu nie można poprzestać na stwierdzeniu bazującym na stereotypie, że kobiety po prostu bardziej emocjonalnie podchodzą do tematu pieniędzy. Należałoby raczej powiedzieć, że bardziej tą kwestią się przejmują, bo mają ku temu powody. Dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn w naszej części Europy, chociaż sukcesywnie się zmniejszają, to jednak nadal są zauważalne. Mniejsze zarobki kobiet oznaczają ich „gorszą” pozycję w społeczeństwie, a także w związku. Kobiety są świadome tej kwestii, dlatego pieniądze mogą być dla nich newralgicznym tematem, nawet gdy są w szczęśliwych, partnerskich relacjach. W dodatku, w krajach takich jak Polska to nadal przeważnie kobiety są odpowiedzialne za gospodarowanie domową kasą. W praktyce oznacza to, że są odpowiedzialne za płacenie rachunków, wszelkie wydatki – za sprawienie, by zawsze „starczyło do pierwszego”. Przy niższych zarobkach albo czasowych problemach finansowych zadanie to może być niezwykle trudne i stresujące. To może tłumaczyć, dlaczego więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że pieniądze to temat kryzysogenny w związku – zauważa Agnieszka Szymańska, ekspert Intrum.

Temat pieniędzy może być źródłem problemów w relacji i prowadzić nawet do rozstania, ale jednocześnie co 5 konsument z Polski (20 proc.) przyznaje, że z powodu swojej sytuacji finansowej nie zakończył/-a związku ze swoją partnerką/partnerem. Z jednej strony oznacza to, że z powodu naszych zarobków, które są relatywnie niższe niż te np. w krajach Zachodniej Europy, nie wszystkich jest stać na życie w pojedynkę, a zaciągnięte kredyty i inne zobowiązania finansowe spajają bardziej niż akt ślubu. Eksperci od relacji, psycholodzy są zdania, że ma to swoje dobre strony w dzisiejszych czasach, w których żyjemy bardzo szybko. Konsumpcjonizm sprawia, że prawie niczego nie staramy się dziś naprawiać, a kupujemy ciągle „nowe”. To również przekłada się na relacje. Wspólne problemy finansowe skłaniają do działania i wspólnego znajdowania rozwiązań, co dla niektórych związków może być wręcz budujące.


Rozmowa (także o pieniądzach) przepisem na udany związek   

Temat związany z pieniędzmi jest źródłem napięć w związkach, również dlatego, że nie lubimy, nie chcemy o nim rozmawiać. Niedomówienia, brak przepływu informacji zawsze prowadzi do nieporozumień, także w przypadku kwestii finansowych.

23 proc. konsumentów w Europie przyznaje, że otwarta rozmowa z partnerem/partnerką przychodzi jej/jemu z trudnością (w tym przypadku różnice w odpowiedziach kobiet i mężczyzn nie są tak znaczące: 24 proc. vs. 22 proc.). Na tle Europejczyków wypadamy nieźle – tylko 16 proc. respondentów badania Intrum pochodzących z Polski jest tego samego zdania – szczególnie biorąc pod uwagę mieszkańców Rumunii. W tym kraju aż 76 proc. badanych przyznało, że nie rozmawia szczerze o kwestiach związanych z pieniędzmi ze swoją „drugą połówką”.

– Szczera i częsta rozmowa to przepis na udany związek. To truizm, ale w przypadku zagadnień związanych z finansami, sprawdza się szczególnie. Wchodząc w poważną relację, już na samym początku warto ustalić z partnerem/partnerką np. to, czy będziemy prowadzić wspólny budżet domowy i posiadać wspólne konto w banku, czy stawiamy na kompletną rozdzielność finansową. Czy mamy wspólnie cele, na które oszczędzamy pieniądze, itp. Ustalenie odpowiedzi na te pytania ułatwi wspólne życie i pozwoli uniknąć wielu problemów na dalszym etapie związku. Szczerość w relacji w przypadku tematów związanych z pieniędzmi nie oznacza od razu, że musimy się tłumaczyć przed partnerem/partnerką z każdego wydatku. Chodzi raczej o to, aby nie ukrywać przed drugą osobą problemów finansowych (szczególnie jeżeli chodzi o długi), bo prawda zazwyczaj i tak wychodzi na jaw, a straconego zaufania możemy już nie odbudować – komentuje Agnieszka Szymańska, ekspert Intrum.


Gdy w związku pojawiają się dzieci…

Chociaż średnio co 4 konsument z Europy (26 proc.) uważa, że kwestie finansowe są źródłem konfliktów w związku, to odsetek ten wzrasta wśród osób, które posiadają dzieci (32 proc.)

Wychowanie dzieci to wyzwanie, także ze względu na finanse. Im niższe zarobki rodziny i/lub większe potrzeby, tym pieniądze w związku są bardziej stresującym tematem. A wyniki widniejące w ostatnim raporcie Intrum, „European Consumer Payment Report 2019” pokazują, iż zapewnienie bezpiecznego, dostatniego życia dzieciom i dbanie o bieżące potrzeby pociech, jest priorytetem zarówno dla europejskich, jak i polskich konsumentów. Jesteśmy nawet gotowi zadłużyć się na ten cel.

44 proc. badanych pochodzących z Polski przyznaje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przynajmniej raz pożyczyło pieniądze lub wykorzystało limit na karcie, by kupić coś swojemu dziecku. 17 proc. ankietowanych musiało korzystać z takich rozwiązań częściej. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Częstochowa
3.3°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-11-30 12:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany