22 listopad 2020

Socha: przez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści z posiadania rodziny

fot. PAP
Młodzi ludzie są obecnie bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej; poprzez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści płynące z posiadania rodziny – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha.
REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło trzecią turę konkursu "Po pierwsze rodzina!", zgodnie z którym dofinansowane zostały najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Program jest adresowany do organizacji pozarządowych – stowarzyszeń i fundacji, organizacji kościelnych i do spółdzielni socjalnych.

Organizacje pozarządowe mogły liczyć na dofinansowanie od 50 tys. do nawet 1,5 mln zł. Łączna pula to 6 mln zł.

Do trzeciej tury konkursu zgłosiło się 65 organizacji pozarządowych. Dofinansowanie trafiło do sześciu podmiotów zarekomendowanych przez komisję konkursową. Są to: Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, Fundacja Instytut Tertio Millennio, Fundacja Światło-Życie, Fundacja Konfederacja Kobiet Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacja na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko, Fundacja Nie Zmarnuj Swojego Życia, Fundacja Action Life.

Wiceminister Barbara Socha wyjaśniła w rozmowie z PAP, że projekty są realizowane w bardzo różny sposób. Np. poprzez serie filmów edukacyjno-lifestylowych, które mają na celu wsparcie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku rodziny. Inna inicjatywa dotyczy tzw. szkoły dla rodziców, która oferuje poradnictwo dla rodzin i małżeństw planujących założenie rodziny lub potrzebujących fachowego wsparcia w zakresie pomocy prawnej, psychologicznej i pedagogicznej.

"Bardzo nowatorskim pomysłem jest też budowanie lokalnych mediów rodzinnych. Wspieramy również projekty skierowane dla młodzieży. Zdecydowaliśmy się objąć dofinansowaniem zarówno projekty ogólnopolskie jak i lokalne" – powiedziała Socha.

Przypomniała, że tegoroczny konkurs jest organizowany po raz pierwszy. "Jestem bardzo ciekawa podsumowań i efektów tych działań. Wszystkie projekty muszą być zrealizowane i rozliczone do końca roku. Będziemy się przyglądać, jak te pomysły wypadły w praktyce i jakie efekty przyniosły poszczególne inicjatywy. Zależy nam na tym, żeby przebić się z przekazem, który pokazuje korzyści płynące z posiadania rodziny" – dodała Socha.

Zdaniem wiceminister młodzi ludzie są obecnie "bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej i samowystarczalności". "Ze swojego doświadczenia życiowego mogę powiedzieć, że wiele osób, które w ten sposób podchodziło do życia, po wielu latach żałują, że nie zetknęły się z alternatywą" – powiedziała Socha.

Zaznaczyła, że chęć udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło bardzo dużo organizacji. "Bardzo nas cieszy, że jest tak wiele organizacji pozarządowych, z którymi łączy nas wspólna troska o dobro rodzin" – podkreśliła.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2022-01-29 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 20:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-19 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-27 17:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany