30 marzec 2024

Przybywa biednych, ale też zainteresowanych wspieraniem potrzebujących

zdjęcie: Przybywa biednych, ale też zainteresowanych wspieraniem potrzebujących / pixabay/2145667
Przybywa osób biednych, ale też zainteresowanych wspieraniem osób potrzebujących - powiedział dyrektor lubelskiej Caritas ks. Łukasz Mudrak podczas śniadania wielkanocnego dla potrzebujących.
REKLAMA

W Wielką Sobotę na placu Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie odbyło się śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących. Ks. Mudrak podał, że lubelska Caritas przygotowała blisko 1000 paczek z żywnością, które dzisiaj i w najbliższych dniach będą rozdawane najbardziej potrzebującym.

W ciągu roku - oszacował dyrektor - liczba osób korzystających z pomocy organizacji wzrosła o ok. 15 proc. "Potrzebujących przybywa. Z jednej strony zauważamy wzrost liczby osób biednych, ale z drugiej strony – i to jest krzepiące – wzrost liczby osób, które są zainteresowane wspieraniem osób potrzebujących" - powiedział.

"W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby osób w wieku emerytalnym, które czasami pozostawione są samymi sobie, ponieważ rodzina o nich zapomina, albo w ogóle nie mają rodziny. Gdy do tego dochodzą problemy zdrowotne, obciążenia finansowe, takiej osobie jest bardzo trudno" – stwierdził ks. Mudrak.

Wśród osób oczekujących na paczki można było spotkać seniorów, matki z dziećmi i osoby posługujące się językiem ukraińskim. Dyrektor lubelskiej Caritas przyznał, że ze wsparcia organizacji rocznie korzysta ok. 20 tys. uchodźców z Ukrainy. "Liczba uchodźców utrzymuje się na zbliżonym poziomie, natomiast widzimy pewną wymianę, jeśli chodzi o ludzi, którzy do nas przychodzą. Część osób migruje, wyjeżdża, ale na to miejsce zawsze znajdują się nowe osoby" – powiedział.

Jak dodał ks. Mudrak, w najtrudniejszej sytuacji są uchodźcy w podeszłym wieku, którzy nie mogą znaleźć pracy w Polsce i większość pieniędzy muszą wydawać na leki.

Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab podczas spotkania zwrócił uwagę na potrzebę wrażliwości na problemy drugiego człowieka. "Trzeba z ogromną pokorą i dystansem pomyśleć o własnych uwitych +gniazdkach życiowych+, w których cieszymy się jakimś ładem, pokojem, harmonią. Myślę, że nie do końca możemy być szczęśliwi, jeśli obok nas ktokolwiek jest w niedostatku, cierpieniu, bezdomności. Nasze osobiste szczęście nie jest pełne, dopóki brat czy siostra doświadczają niedostatków" – powiedział.

Pytany przez media o znaczenie świętowania Wielkanocy duszpasterz zwrócił uwagę, że w tym czasie mamy okazję skupić się na rzeczach najważniejszych. "W czasie świętowania mamy okazję skupić się na rzeczach, które są dla nas najważniejsze, fundamentalne, jak to, że mamy dla kogo żyć i ktoś nas wspiera. Przeżycie tych więzi to jest czas świętowania. Na tym fundamencie zbudowane jest to, co wnosi w nasze życie wiara i zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, bo On tym więziom, które celebrujemy, świętujemy, nadaje niezwykłą trwałość. Jeżeli pokonał śmierć to znaczy, że miłość pomiędzy ludźmi nie jest tylko doczesną, celebrowaną tylko od czasu do czasu, ale miłością wieczną" – stwierdził bp Bab.

Pani Anna przyjechała na śniadanie autobusem z gminy Nałęczów. Po raz pierwszy z pomocy Caritas skorzystała przed pandemią. Wyznała, że ma męża alkoholika, nie stać ją na opłaty za prąd i gaz. "Jestem wdzięczna i zadowolona, że jestem wśród ludzi. Widać, że jest dużo bezdomnych, Ukraińców" – powiedziała.

Po modlitwie poprowadzonej przez biskupa zebrani podzielili się jajkiem, złożyli sobie życzenia i odebrali paczki z cukrem, makaronem, mąką, kaszą, ryżem, słodyczami oraz kartką z życzeniami. Produkty zgromadzono w czasie zbiórki żywności, podczas której darczyńcy ofiarowali 7177 kg żywności. W akcję zaangażowało się 355 wolontariuszy.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
3.6°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany