29 marzec 2024

Weterynarze zaopiekują się zwierzęciem, gdy jego opiekun trafi do szpitala

zdjęcie: Weterynarze zaopiekują się zwierzęciem, gdy jego opiekun trafi do szpitala / pexels/6235242
pexels/6235242
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i Wojewódzki Inspektorat Weterynarii podpisali w piątek porozumienie pozwalające odpowiednim służbom zaopiekować się zwierzęciem, gdy jego opiekun trafi do szpitala.
REKLAMA

Od kwietnia ratownik medyczny po zabezpieczeniu pacjenta będzie mógł zadzwonić do inspektoratu weterynarii i poprosić o opiekę nad zwierzęciem, które na czas pobytu w szpitalu właściciela zostałoby bez opieki.

"Ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu i lekarze w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym będą poinformowani, gdzie należy zadzwonić, aby jak najszybciej pomóc zwierzęciu" – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce przyjadą powiatowi lekarze weterynarii. Umieszczą zwierzę w schronisku lub przekażą je do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt, mającego podpisaną umowę z daną gminą.

"Akcja obejmuje nie tylko psy i koty, ale każde zwierzę pozostawione przez pacjenta w gospodarstwie" – powiedział zastępca śląskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii w Katowicach Konrad Kuczera.

Jeśli sąsiad, członek rodziny lub przyjaciel zadeklarują chęć opieki nad pozostawionym zwierzęciem, będzie mógł przejąć nad nim pieczę. Dodatkowo w każdej chwili może poprosić inspektorat o pomoc lub radę w opiece nad stworzeniem.

Opieka nad zwierzęciem będzie tymczasowa. Jeśli pobyt pacjenta w szpitalu się przedłuży to, zgodnie z polskim prawem, takim zwierzęciem powinien zaopiekować się członek rodziny czy najbliższa osoba właściciela. Inspektorat podejmie się szukania nowego lokum dla zwierzaka, a także będzie w stałym kontakcie z pacjentem.

"Zwierzęta, które podczas interwencji okażą się zaniedbane, będą odbierane właścicielowi z uwagi na poważne naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Trafią wtedy do odpowiednich podmiotów, w których zostanie przeprowadzona diagnostyka lekarsko-weterynaryjna" – powiedziała starsza inspektor ds. ochrony zwierząt w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Katowicach Karolina Bednarek-Warzybok.

Akcja obejmuje część woj. śląskiego, którą zarządza Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Ratownicy łącznie obsługują medycznie na tym terenie około 3 mln mieszkańców.

"Akcja jest pierwszą taką w Polsce i mamy nadzieję, że będzie rozszerzała się na całą Polskę" – powiedział dyrektor pogotowia ratunkowego. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
2.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany