11 październik 2010

Turystyczne certyfikaty i wyróżnienia

zdjęcie: Turystyczne certyfikaty i wyróżnienia / www.czestochowa.pl
www.czestochowa.pl
W związku z obchodami Światowego Dnia Turystyki w Galerii Malarstwa i Rzeźby odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.
REKLAMA

Przy tej okazji przewodnicząca Rady Miasta Ewa Pachura i pełniący funkcję prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios wręczyli organizatorom imprez turystycznych i popularyzatorom turystyki wyróżnienia Miasta.
Certyfikaty CzOT w trzech kategoriach: produkt turystyczny, potrawa regionalna i pamiątka turystyczna, przekazał prezydent Piotr Kurpios razem z dyrektorką biura Elżbietą Trzeciak.


W kategorii produkt turystyczny Zarząd CzOT przyznał certyfikaty dla:
Sołectwa Pabianice, gmina Janów za Szlak Maryjny w Pabianicach
Urzędu Gminy Olsztyn za Nordic Walking w jurajskim Olsztynie
Urzędu Gminy Olsztyn za Ścieżkę Geologiczną „W krainie białych skał” - „Od Gór Towarnych do Zielonej Góry”
Urzędu Gminy Olsztyn oraz Beaty i Arkadiusza Mstowskich – Ermat Group za Turniej rycerski „O szablę Kaspra Karlińskiego”
Zbigniewa Jakóbczyka, Siedlec, gmina Janów za Park Miniatur Zamków Jurajskich „Jurajski Gród”
Jana Zasunia, Usługi Rekreacyjne „Jędruś” w Lelowie za Spływy Pontonowe rzeką Białką w Lelowie
Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie i Parafii Rzymsko- Katolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie za Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich
Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie za Regionalny Konkurs na tradycyjne ozdoby bibułkowe pt. „Kwiaty”


W kategorii pamiątka turystyczna Zarząd CzOT przyznał certyfikaty dla:
firmy Consonni Bartelak S.C. za Amonit bezowy z czekoladą, Amonit bezowy z migdałem
Rady Sołeckiej w Pabianicach za Pabianickie pająki


W kategorii potrawa regionalna Zarząd CzOT przyznał certyfikaty dla:
„Koziej Zagrody” Doroty i Roberta Chrostowskich w Ostrowie gm. Żarki za Nalewkę na kozim mleku
 „Koziej Zagrody” Doroty i Roberta Chrostowskich w Ostrowie gm. Żarki za Ser twardy dojrzewający
Gospodarstwa pasiecznego „Jurajski Bartnik” Jana Lamcha z Pabianic, gm. Janów za Miód z nektaru kwiatów jurajskich
 „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Jedność” w Częstochowie za Kaszankę Jurajską
Częstochowskiej Spółdzielni Mleczarskiej MLECZGAL za Maślankę owocową o smaku truskawkowym
Częstochowskiej Spółdzielni Mleczarskiej MLECZGAL za Zsiadłe mleko wiejskie


 

Lista wyróżnień Miasta Częstochowy z okazji Dnia Turystyki 2010

(Organizatorzy imprez turystycznych, popularyzatorzy turystyki kwalifikowanej)


1. Daria Pałecz
Pełni funkcje prezesa Oddziału Przewodnickiego PTTK.  Współpracuje z wieloma organizacjami na terenie miasta i województwa śląskiego, propagując Częstochowę i okolice. Dba o stale podnoszenie kwalifikacji przewodn. organizując szkolenia, co ma na celu podniesienie poziomu obsługiwanych przez nich wycieczek.  Jest organiz. życia turystycznego. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w terenie, jak i na prelekcjach.


2. Wacław Derejczyk
Jako sekretarz Oddziału Przewodnickiego zajmuje się organizacją wyjazdów szkoleniowych. Współpracuje z organizacjami  PTTK w Polsce uczestnicząc w obradach, zjazdach i kongresach krajoznawczych. Długoletni  przewodnik, promuje nasz region wśród młodzieży i dorosłych turystów w Polsce.


3. Grzegorz Kotas
Jest znanym organizatorem różnych form turystyki kwalifikowanej na naszym terenie. Organizuje m.in. cykliczne imprezy kolarskie i narciarstwa biegowego na Jurze. Prowadzi prelekcje dla młodzieży w szkołach i dla dorosłych na Uniwersytecie III Wieku propagujące atrakcyjność turyst. naszego regionu.


4. Marian Głowacki
Przewodnik i wieloletni wykładowca,  egzaminator na kursach przewodnickich w woj. śląskim. Współpracuje z wieloma organizacjami naukowymi poruszając w nich problemy turystyki Częstochowy i okolic, m.in. powstania Jurajskiego Parku Narod. Publikuje swoje artykuły  w czasopismach nauk. i turyst.


5. Anna Bańcerek
Jest długoletnim doświadczonym przewodnikiem. Działa turystycznie organizując wyjazdy krajoznawcze dla młodzieży i dorosłych.  Jest współorganizatorem organizowanego cyklicznie ogólnopolskiego rajdu rowerowego lekarzy na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


6. Miłosława Łebkowska
Członek zarządu Klubu Górskiego PTTK, inicjatorka i społeczna organizatorka większości imprez turystyki kwalifikowanej (górskiej, speleologicznej), uczestnicząca w organizacji rajdów, imprez edukacyjnych, pracach Zarządu Oddziału; bez której zapału i pracy nie byłby możliwy sukces Klubu Górskiego (wydatny wzrost liczebności, organizacja spotkań-prelekcji w których uczestniczy każdorazowo ok. 60 – 70 osób).


7. Marian Szczerba
Najaktywniejszy przewodnik w Miejskim Oddziale PTTK, współorganizator rajdów pieszych, wycieczek, tras rajdowych, które starannie przygotowuje i prowadzi społecznie, zaopatruje uczestników w ciekawe materiały inf.; przew. Sądu Koleżeńskiego w poprzedniej kadencji, uczestnik wielu działań Oddziału.


8. Elżbieta Gumuła
Organizatorka Jurajskiego Uniwersytetu Dziecięcego, w ramach którego niepełnosprawni uczniowie Zespołu Szkół przy ul. Krótkiej w czasie kilkunastu zajęć-wycieczek uzyskali i utrwalili duży zakres wiedzy z różnych dziedzin. Projekt znalazł uznanie nie tylko nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów, którzy po cyklu zajęć prowadzonych w czasie roku szkolnego zawiązali klub krajoznawczy.


9. Stefania Politańska
Od wielu lat organizatorka corocznej imprezy-akcji z dziedziny ochrony przyrody „Czysta Jura”,
w ramach której uczniowie wędrując pieszymi szlakami poznają zasoby przyrodnicze różnych części naszego regionu i porządkują je. Aktywnie uczestniczy w różnych działaniach Oddziału Miejskiego PTTK. Przewodnik, instruktor krajoznawstwa, przewodnicząca Komisji Ochrony Przyrody.


10. Andrzej Przewłocki
Działa aktywnie w Klubie Społecznych Opiekunów Zabytków i na rzecz ochrony przyrody, jako przewodnik społecznie prowadzi wiele wycieczek i grup rajdowych (szczególnie dla uczniów klas najmłodszych). Krajowy instruktor krajoznawstwa, także instruktor opieki nad zabytkami i ochrony przyrody, który chętnie i umiejętnie dzieli się posiadana wiedzą. ...Dzięki pracy Stefanii Politańskiej i Andrzeja Przewłockiego ok. 200 dzieci uzyskało uprawnienia „turysta-przyrodnik”.


11. Jarosław Zwolski
Od lat jeden z najaktywniejszych działaczy Oddziału Miejskiego PTTK, utworzył i prowadzi Klub Turystyki Wodnej „Orka”, współorganizator spływów kajakowych, wycieczek i rajdów, obecnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

12. Jerzy Gniatkowski
Wieloletni społeczny opiekun zabytków i przyrody, entomolog, fotograf – włączył się w działania uaktywniające „Foto-Klub”, dzięki dokładnej znajomości aktualnych zasobów regionu nie do przecenienia jako organizator tras wycieczkowych.
   

(Popularyzatorzy turystyki oraz różnych form rekreacji i aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży)


1. Marek Adamiec
Członek PTTK od 1983 r. Przodownik Turystyki Górskiej PTTK. Współorganizator wielu imprez turystyki kwalifikowanej, Animator turystyki na terenie Gimnazjum nr 18 w Częstochowie. Popularyzator zdobywania odznak turystycznych. Aktywnie uczestniczył w organizacji akcji Ferie
i Wakacje 2010 z PTTK.


2. Paulina Bluma
Członek PTTK od 2000 r. Studentka Politechniki Częstochowskiej. Aktualnie działa w SKKT – PTTK „Egzotyk” przy VI LO im. J. Dąbrowskiego. Organizatorka imprez turystycznych (rajdów, złazów, imprez na orientację). Jej pracowitość stanowi podstawę pracy sekretariatów wielu imprez org. przez Regionalny Oddział i macierzysty klub PTTK. Zdobyła wiele odznak turystyki kwalifik.


3. Zofia Bukalska
Członek PTTK 2004 r. Przodownik Turystyki Górskiej PTTK. Współorganizatorka wielu imprez turystyki kwalifikowanej górskiej. Propagatorka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej (zwłaszcza GOT) wśród młodzieży. Aktywnie uczestniczy w organizacji akcji „Wakacje z PTTK”.


4. Maria Dziurska-Pyrkosz
Członek PTTK 1989 r. V-ce prezes Zarządu Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie, Przodownik Turystyki Pieszej i Przodownik Imprez na Orientację. Współorganizatorka wielu masowych imprez turystyki kwalifikowanej (głównie na orientację). Propagatorka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej wśród młodzieży. Aktywnie uczestniczy w org. akcji Ferie i Wakacje z PTTK.


5. Halina Ficek
Członek PTTK od roku 1957. Emerytowana nauczycielka. Propagatorka turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i młodzieży. Organizator imprez na orientację dla wielu częstochowskich szkół. Jako Przodownik Turystyki Pieszej i Organizator Imprez na Orientację prowadziła wiele imprez w czasie akcji Ferie i Wakacje z PTTK. Większość imprez Regionalnego Oddziału PTTK w 2009 r odbyło się przy Jej aktywnym udziale. Wychowawca i nauczyciel młodzieży – wzór dla młodego pokolenia działaczy. Od trzech lat aktywnie propaguje turystykę w środowisku „osób trzeciego wieku”.


6. Zofia Gawrońska-Wieczorek
Członek PTTK od 1979 r. Aktywna działaczka w kadrze programowej Towarzystwa. Od 1980 r. Organizator turystyki PTTK. Od chwili powstania Regionalnego Oddziału PTTK, tj. od  1992 r pełni funkcję skarbnika Oddziału. Corocznie współorganizuje około 40 różnorodnych imprez turystycznych w tym akcje Ferie i Wakacje z PTTK przeznaczone dla dzieci i młodzieży pozostającej w miejscu zamieszkania. Wiele wysiłku wkłada w zdobywanie środków finansowych na działalność turystyczną. Propagatorka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej.


7. Jacek Gieroń
Członek PTTK od roku 2006. Student Akademii Jana Długosza. Aktywnie działa w SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K.  Norwida. Przodownik Imprez na Orientację. Propaguje turystykę aktywną w środowisku organizując wiele imprez turystyki pieszej nizinnej oraz imprez na orientację. Jeden ze współorganizatorów akcji Ferie i Wakacje 2010 z PTTK. Popularyzuje zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i młodzieży.


8. Urszula Gospodarek
Przewodnik Terenowy, Przodownik Turystyki Pieszej. Członek PTTK od 1971 r. Na terenie Regionu częstochowskiego aktywny działacz w kadrze Towarzystwa. Współzałożycielka w 1992 r Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie. Od 2009 r. członek Zarządu Oddziału. Aktywnie działała na rzecz turystyki pieszej. Propagatorka zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej oraz turystyki aktywnej. W roku bieżącym była współorganizatorką 15 imprez turystycznych i krajoznawczych dla dzieci i młodzieży (w tym akcji Ferie i Wakacje 2010 z PTTK).


9. Daniel Jędraszczyk
Student Politechniki Częstochowskiej. Członek PTTK od 2005 r. aktywnie działa w SKKT – PTTK „Egzotyk” przy VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie; Przodownik Imprez na Orientację, sędzia i budowniczy tras podczas imprez na orientację organizowanych w ramach Kalendarza Imprez Oddziału Regionalnego PTTK.


10. Marcin Joński
Członek PTTK od 2006 r. Nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych. Od pięciu lat opiekun Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego w macierzystej szkole. Z powodzeniem wykorzystuje turystykę w pracy z młodzieżą niepełnosprawną. Jest organizatorem corocznych wielodniowych wyjazdów w góry dla swoich wychowanków, ponadto uczestniczy wraz z młodzieżą w imprezach turystyki aktywnej organizowanych przez Oddział Regionalny PTTK i inne organizacje.


11. Marek Klecha
Członek PTTK od 1981 r. Nauczyciel - opiekun SKKT PTTK przy Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Przodownik Turystyki Pieszej i Turystyki Górskiej. Od 2009 r. członek Zarządu Oddziału Inicjator i główny organizator Medialnego Konkursu Krajoznawczego „Region Częstochowski – moja mała Ojczyzna”. Aktywnie propaguje turystykę kwalifikowaną na terenie własnej szkoły i w środowisku.


12. Rafał Knapik
Członek PTTK od 1999r. Przodownik turystyki pieszej, górskiej i kolarskiej. Znakarz szlaków pieszych    i rowerowych. Współorganizator wielu imprez turystyki aktywnej szczególnie w ramach całorocznego Rajdu im. Zygmunta Łęskiego. W roku 2010 prowadził obozy wędrowne realizowane przez Oddział Regionalny PTTK także w ramach akcji Wakacje 2010 z PTTK. Popularyzator odznak turystyki kwalifikowanej.


13. Piotr Krystek 
Student AGH w Krakowie. Członek PTTK od 2005 r.  Aktywnie działa w SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K. Norwida. Przodownik Imprez na Orientację. Od trzech lat propaguje turystykę aktywną w środowisku organizując wiele imprez na orientację. Jeden ze współorganizatorów akcji Ferie i Wakacje 2010 z PTTK. Popularyzuje zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i młodzieży.


14. Dorota Miłkowska
Członek PTTK od 2004 r. Nauczycielka w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Od 2003 r. pełni funkcję opiekuna SKKT PTTK przy SOSW 1 w Częstochowie. Aktywnie działa
w środowisku dzieci zaniedbanych wychowawczo, często wywodzących się z rodzin patologicznych. Wykorzystując w pracy zawodowej wychowawcze walory turystyki i krajoznawstwa socjalizuje dzieci i młodzież poprzez turystykę. Organizuje liczne imprezy turystyki pieszej i górskiej również o zasięgu regionalnym. Współpracuje w tym zakresie z ośrodkami wychowawczymi w Częstochowie i regionie.


15. Helena Młyńczak
Członek PTTK od 1991 r. Aktywnie działa w środowisku osób starszych – emerytów i rencistów. Pełni od 1996 r funkcję członka zarządu koła. Od 2004 roku jest Prezesem koła PTTK „Renciści”. Jest organizatorem różnych form turystyki odpowiednich do wieku i stanu zdrowia uczestników. Popularyzuje aktywne formy rekreacji ruchowej. Propaguje turystykę rodzinną.


16. Paulina Snopek
Członek PTTK od 2004 r. Członek kadry funkcyjnej PTTK od 2007 r. Aktywnie działa w SKKT PTTK najpierw w Gimnazjum nr 17 a następnie w SKKT PTTK “Azymut” przy IX Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Częstochowie. Obecnie studentka Akademii Jana Długosza. Współorganizuje imprezy turystyki kwalifikowanej – piesze nizinne i na orientację. Kończy kurs kandydata na przodownika turystyki górskiej. Propaguje turystykę aktywną wśród dzieci i młodzieży.


17. Janina Strzyżewska
Nauczycielka –opiekunka SKKT PTTK ”Szarotka” przy CKU w Częstochowie. Przodownik Turystyki Pieszej. Współorganizatorka złazu „Topienie Marzanny”, w którym w roku bieżącym uczestniczyło blisko 400 osób. Propagatorka turystyki aktywnej wśród dzieci i młodzieży.


18. Renata Szmajdzińska
Członek PTTK od roku 2005. Pełni funkcję opiekuna SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie (do września 2009 r także przy Szkole Podstawowej nr 42 w Częstochowie). Propaguje turystykę aktywną w środowisku. Współorganizatorka konkursów: kronik oraz plastycznego i fotograficznego „Na turystycznym szlaku”, a także finału oddziałowego na najlepsze SKKT PTTK. Młodzież pod Jej opieką licznie uczestniczy w imprezach turystycznych odbywających się w regionie. Popularyzuje zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i młodzieży.


19. Ireneusz Tasarz
Członek PTTK od 1981 r. Przodownik Turystyki Pieszej i Przodownik Turystyki Górskiej. Od trzech lat prowadzi Częstochowski Terenowy Referat Weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystycznej, przyznając corocznie ok. 150 odznak turystycznych. W roku 2010 jest współorganizatorem 12 imprez pieszych nizinnych i górskich głównie dla dzieci i młodzieży z Częstochowy i regionu.


20. Zbigniew Tarnowski
Członek PTTK od r. 1977. Nauczyciel-opiekun SKKT PTTK ”Egzotyk” przy VI LO
im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie. Współorganizator większości imprez turystycznych organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK oraz ROP PTTK. Wychowawca młodych kadr turystycznych, współorganizator szkoleń turystycznych również o charakterze ogólnopolskim. Niestrudzony popularyzator imprez na orientację oraz propagator turystyki pieszej w regionie.


21. Tadeusz Trzyna
Członek PTTK od 1973 r. Przodownik Turystyki Pieszej i Górskiej. Aktywny i wieloletni współorganizator wielu imprez turystycznych, szczególnie wielodniowych imprez turystyki górskiej. Prowadził wiele wycieczek tak w ramach Wakacji z PTTK oraz w całorocznym rajdzie
im. Zygmunta Łęskiego. Propagator  zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej.


22. Andrzej Wisełka
Członek PTTK od blisko 30 lat. Przewodnik Beskidzki i Przodownik Turystyki Górskiej. Współorganizator wielu imprez turystyki kwalifikowanej. Propagator zdobywania odznak turystyki górskiej. Szczególnie aktywny w realiz. akcji Wakacje z PTTK, a także rajdu im. Zygmunta Łęskiego.


23. Małgorzata Włodarczyk
Członek PTTK od 2007 r. Nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie. Pełni funkcję opiekuna Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego PTTK. Wykorzystuje turystykę
i krajoznawstwo w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Popularyzuje różnorodne formy aktywności ruchowej dostosowane do możliwości wychowanków. Propaguje rodzinną turystykę, zwłaszcza turystykę górską.


24. Krzysztof Wójcik
Członek PTTK od roku 1985. Przodownik turystyki pieszej oraz turystyki górskiej. Prowadzi trasy w ramach rajdów nizinnych na terenie Jury oraz w ramach całorocznego rajdu im. Zygmunta Łęskiego. W roku 2010 był współorganizatorem 8 imprez dla dzieci i młodzieży. Popularyzuje zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej wśród dzieci i młodzieży.


 

(Inicjatorzy przedsięwzięć turystyczno-kulturowych, inspiratorzy i kreatorzy lokalnych atrakcji turystycznych w Częstochowie i regionie)


1. Robert Szkudlarek
Właściciel firmy Rocar Perfekt obsługującej bezpłatną wakacyjną linię turystyczną dla pielgrzymów, turystów i mieszkańców miasta, którzy - dzięki tej akcji promocyjnej z udziałem londyńskiego autobusu - mogli dowiedzieć się o Częstochowie nieco więcej i nieco więcej naszego miasta zobaczyć.


2. Stanisław Leśniak
Działacz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, aktywnie pozyskujący wsparcie finansowe na potrzeby wydawnictw informacyjno-promocyjnych o mieście (m.in. „Almanachu Częstochowy”).


3. Andrzej Szuszkiewicz
Szef Kuchni hotelu „Mercure Patria” w Częstochowie – wyróżn. za  przeprowadzenie konkursu kulinarnego dla dzieci oraz współorganizację konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych województwa śląskiego podczas IV Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.


4. Paweł Antas
Szef Kuchni restauracji „Anatewka” w Łodzi – za współorganizację konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych województwa śląskiego oraz pomoc merytoryczną i organizacyjną podczas IV Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.


5. Juan Salvador Hernandez
Właściciel restauracji „Juan” i kawiarni „Milano” w Częstochowie - za pokaz kulinarny i promocję kuchni hiszpańskiej oraz  współorganizację konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych województwa śląskiego podczas IV Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.


6. Javier Julian
Prezes Zarządu sp. z o.o. „Amasol” w Częstochowie - za pokaz kulinarny i promocję kuchni hiszpańskiej, współorganizację konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych województwa śląskiego oraz wsparcie finansowe IV Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.


7. Wiesław Ambros
Polska Akademia Sztuki Kulinarnej – za współorganizację konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych województwa śląskiego podczas IV Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.


www.czestochowa.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Częstochowa
20.3°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-22 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany