BUDYNEK CZĘSTOCHOWSKIEGO ZDZ ODDANY DO UŻYTKU
Zaproszony na uroczystość prezydent Częstochowy Piotr Kurpios pogratulował wykładowcom i uczniom, którzy będą korzystać z nowej szkoły, zauważając, że ZDZ celnie trafia w zapotrzebowania rynku pracy. Samorząd reprezentowała również Ewa Pachura, przewodnicząca Rady Miasta.
Podczas uroczystego ślubowania uczniów dorobek Związku Doskonalenia Zawodowego zaprezentował jego prezes Jacek Kwiatkowski.
Budynek częstochowskiego ZDZ liczy sobie blisko 2 tys. m. kw., dziewięć sal wykładowych, trzy pracownie fryzjerskie, pracownię kosmetyczną, pracownię gastronomiczną z zapleczem, dwie pracownie komputerowe, pracownię przedmiotową (p.o. i historia), pracownię do języków obcych, bibliotekę z czytelnią, świetlicę, szatnię, pokój nauczycielski oraz pomieszczenia administracyjno–gospodarcze. Ponadto, zostały oddane do eksploatacji boiska szkolne do piłki ręcznej, piłki koszykowej, piłki siatkowej i tenisa ziemnego.
Również zagospodarowano teren szkolny, pomalowano ogrodzenie, posadzono drzewa i krzewy dookoła obiektu oraz uporządkowano przyległą do budynku działkę.
Kształcenie 400 uczniów i słuchaczy realizowane jest w różnych typach szkół:
1.Zasadnicza Szkoła Zawodowa - fryzjer, kucharz małej gastronomii (od 1 września tego roku).
2.Liceum Ogólnokształcące – kształcenie ogólne z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego i geografii oraz poszerzonym programem przysposobienia obronnego.
3.Technikum Fryzjerskie – technik usług fryzjerskich,
4.Technikum Uzupełniające dla Dorosłych – technik usług fryzjerskich, na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie fryzjer,
5. Policealne Studium Zawodowe – technik usług kosmetycznych, dla młodzieży i dla dorosłych w systemie zaocznym.
W „Planie Rozwoju Szkoły” do 2013 r. uwzględniono uruchomienie nowych kierunków kształcenia, w tym technik teleinformatyk, technik informatyk, specjalność: multimedia i grafika komputerowa, kucharz.
- Kierunkiem rozwoju Szkół ZDZ w Częstochowie jest powoływanie w coraz szerszym zakresie szkół ponadgimnazjalnych, stosownie do zapotrzebowania lokalnego rynku pracy i lokalnego rynku edukacyjnego. Różnorodność, elastyczność w powoływaniu nowych szkół i atrakcyjność oferty kierunków kształcenia, dalszy rozwój i wzbogacanie wyposażenia bazy dydaktycznej oraz zatrudnianie nauczycieli-egzaminatorów o najwyższych kwalifikacjach, to podstawowe priorytety na okres najbliższych kilku lat – zapewnia Janusz Lambich, dyrektor częstochowskiego Zespołu Szkół ZDZ w Katowicach.
W 2005 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa otrzymała ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie akredytację na Ośrodek Egzaminacyjny potwierdzający kwalifikacje w zawodzie fryzjer, a także upoważnienia do przeprowadzania egzaminów w zawodach: technik usług fryzjerskich i technik usług kosmetycznych.
Szkoła kontynuuje proces dalszego rozwoju bazy materialnej i wyposażenia w nowoczesne środki dydaktyczne, m.in.:
- 30 stanowisk komputerowych,
- 3 zestawy multimedialne z tablicami interaktywnymi,
- 9 zestawów przenośnych (laptop + rzutnik),
- programy multimedialne, np. do nauki języków obcych,
- w każdej sali wykładowej znajduje się telewizor z DVD,
- zestaw do odbioru tematycznych kanałów satelitarnych,
- elektroniczny trenażer strzelecki SCAT wraz z karabinami i pistoletami – urządzenie do nauki strzelania precyzyjnego i dynamicznego.
Wzbogacono także zasoby biblioteczne do 1365 woluminów.
www.czestochowa.pl