reklama
kategoria: Polityka
29 sierpień 2025

Weto prezydenta przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych

zdjęcie: Weto prezydenta przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych / v10395709
v10395709
Decyzja Prezydenta Karola Nawrockiego o zawetowaniu nowelizacji tzw. ustawy Kamilka przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych przed przemocą i innymi zagrożeniami - ocenił prezes Fundacji im. Kamilka Mroza z Częstochowy Piotr Kucharczyk.
REKLAMA

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Nowela przewidywała m.in., że szkoły nie będą wymagały od rodziców i opiekunów zaświadczenia o niekaralności z KRK, a jedynie oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ponadto nowelizacja miała znieść obowiązek podwójnego sprawdzania danej osoby, np. szkoła nie musiałaby weryfikować trenera, który już wcześniej został sprawdzony w rejestrach karnych przez klub sportowy czy firmę, w której pracuje.

Przedstawiciele Fundacji To ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka z Częstochowy ocenili, że decyzja prezydenta o zawetowaniu nowelizacji była „odważna i zgodna z duchem ochrony praw dziecka”. - To bardzo odpowiedzialna decyzja, która przywraca nadzieję na realną ochronę najmłodszych przed przemocą i innymi zagrożeniami - skomentował dla PAP prezes Fundacji Piotr Kucharczyk.

W jego opinii nowelizacja przyjęta przez parlament wypaczała pierwotne założenia ustawy, a także wprowadzała rozwiązania grożące poważnym osłabieniem systemu wsparcia małoletnich i odwróceniem uwagi od realnych wyzwań, z jakimi mierzy się państwo.

- W praktyce mogłoby to skutkować ograniczeniem skuteczności działań służb i instytucji oraz osłabieniem mechanizmów, które powinny stać na straży dobra dziecka. Innymi słowy, proponowane zmiany podważały fundamenty wypracowanych dotąd standardów pomocy i ochrony małoletnich - ocenił przedstawiciel fundacji.

Przypomniał, że jako organizacja, wspólnie z innymi środowiskami – między innymi Stowarzyszeniem Ordo Iuris, organizacjami zrzeszonymi w Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, a także Rzecznikiem Praw Dziecka, apelował do Prezydenta o skorzystanie z prawa weta. Działania te były podejmowane, jak wskazał, w trosce m.in. o to, by prawo nie stawało się sposobem na „uproszczenie pracy poszczególnych instytucji”. Wyraził także nadzieję, że weto będzie impulsem do podjęcia prac nad rozwiązaniami, które „realnie wzmocnią system wsparcia i ochrony dzieci, a nie będą go osłabiały”.

- Uważamy, że zatrzymanie proponowanych rozwiązań stanowiących niebezpieczne uproszczenia otwiera przestrzeń do rzetelnej i szerokiej debaty, w którą powinny zostać włączone wszystkie środowiska zaangażowane w walkę o dobro najmłodszych – od ekspertów, przez organizacje społeczne, po instytucje publiczne - wskazał Piotr Kucharczyk.

Szef kancelarii prezydenta Zbigniew Bogucki przekazał w piątek, że prezydent Karol Nawrocki zawetował nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została zaproponowana przez większość rządową, parlamentarną, jako element deregulacji.

Ustawa wzbudzała wątpliwości na etapie prac parlamentarnych, w Sejmie i w Senacie. Mimo tego, 7 sierpnia 2025 r. Senat przyjął ustawę bez poprawek. Za wnioskiem o jej przyjęcie głosowało 54 senatorów, przeciw głosowało 34 senatorów, 4 senatorów wstrzymało się od głosu, a 8 senatorów nie brało udziału w głosowaniu.

Fundacja To ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka z Częstochowy jest organizacją non-profit, której celem jest walka z przemocą wobec dzieci, wsparcie dzieci w trudnej sytuacji życiowej oraz zmiany w prawodawstwie. Fundacja jest zarejestrowana w Krakowie.(PAP)

juka/ mark/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
26.7°C
wschód słońca: 06:02
zachód słońca: 19:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2025-09-07 17:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-18 19:00
miejsce
Bristol, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-19 19:00
miejsce
Jagair, Częstochowa, ul. Generała...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-20 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany