31 styczeń 2020

Uwaga! Piesi!

fot. KMP w Częstochowie
Pisi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, co w praktyce oznacza, że nie chroni ich karoseria samochodu, czy poduszki powietrzne i w zderzeniu z pojazdem często odnoszą poważne obrażenia. Mundurowi z drogówki na co dzień bacznie się przyglądają kierującym łamiącym przepisy w rejonach przejść dla pieszych i w miejscach ruchu niechronionych uczestników ruchu drogowego, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń dorogowych po to, by każdy bezpiecznie dotarł do celu.
REKLAMA

Zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym to jedno z priorytetowych zadań Policji. Od wielu lat funkcjonariusze prowadzą szeroko zakrojone działania profilaktyczne skierowane do tej grupy, podczas których przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, edukują jak wykorzystać je w praktyce, ostrzegają o potencjalnych zagrożeniach. Kampanii skierowanych do pieszych było wiele. Tworząc je, wykorzystywano wiele kanałów komunikacji: od bezpośrednich spotkań, informacji w mediach poprzez komunikaty głosowe w autobusach i tramwajach. Gdyby pokusić się o podsumowanie tych działań, można by stwierdzić, że piesi swoją lekcję na temat bezpieczeństwa w zdecydowanej większości odrobili. Świadomość zagrożeń i umiejętność przeciwdziałania ich skutkom wzrosła, co potwierdzają dane na temat liczby zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy. Co więcej, powszechny jest widok pieszych wyposażonych w elementy odblaskowe, a zdecydowana większość społeczeństwa zdaje sobie też sprawę, że tragiczne w skutkach konsekwencje wypadku na drodze poniesie pieszy. Nadeszła więc kolej na apel do kierowców.

Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Każdy kierowca widzi znaki informacyjne i ostrzegawcze, że zbliża się do przejścia i widzi także samo przejście. Większa koncentracja kierowcy przy przejściu, szczególna ostrożność w tym miejscu, mniejsza prędkość auta - tyle może wystarczyć, by uratować życie pieszego.

 

W ubiegłym roku na terenie powiatu częstochowskiego doszło do 115 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których 112 zostało rannych, a 3 odniosły śmiertelne obrażenia. Do ponad 42% wypadków z udziałem pieszego doszło na przejściu dla pieszych, gdzie 90% stanowiły zdarzenia spowodowane przez kierującego.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany