22 marzec 2024

Pogotowie będzie miało trzy nowe zespoły ratownictwa medycznego

zdjęcie: Pogotowie będzie miało trzy nowe zespoły ratownictwa medycznego / pixabay/5264497
Od 1 maja w działającej przy Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu Stacji Pogotowia Ratunkowego, która w ubiegłym roku miała ponad 13 tys. wyjazdów, pracować będzie dodatkowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego. Dodatkowe karetki pojawią się także w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.
REKLAMA

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytomiu wojewoda śląski Marek Wójcik powiedział, że wraz z powołaniem nowych zespołów ratownictwa liczba ambulansów w regionie wzrośnie do 170. „To decyzja, która pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańców, zwiększenie dostępności karetek i skrócenie czasów dojazdów” - mówił.

W rozmowie z PAP wojewoda wyjaśnił, że dodanie do systemu nowych zespołów wiązało się z przekształceniem rodzaju karetek - z S, czyli specjalistycznych, na P - podstawowe. "Jest to spowodowane tym, że na dzień dzisiejszy nie ma obsługi lekarskiej do utrzymania statusu S, natomiast dzięki temu, że w systemie pojawiły się oszczędności, została podjęta decyzja o zmianie statusu karetek, udało się +wygospodarować+ dodatkowe trzy zespoły medyczne” - wyjaśnił w rozmowie z PAP wojewoda.

Wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak-Rykała zaznaczyła, że prowadzone przez regionalny samorząd Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe (WPR) ma obecnie ponad 106 zespołów ratownictwa, realizując większość interwencji w województwie. Zapowiedziała, że kolejne takie zespoły będą powstawały, trwają nad tym prace.

W 2023 r. bytomska Stacja Pogotowia Ratunkowego odnotowała 13,6 tys. wyjazdów do pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia. Obecnie stacjonują tu cztery zespoły ratownictwa medycznego: trzy podstawowe i jeden specjalistyczny. Od 1 maja w Stacji pojawi się piąty podstawowy zespół ratownictwa medycznego składający się z dwóch ratowników medycznych oraz nowoczesnej karetki.

„Nasza misja to zapewnienie najwyższej jakości opieki zdrowotnej. Cieszymy się, że od maja o zdrowie mieszkańców Bytomia będzie dbał kolejny zespół ratownictwa, a pacjenci będą mogli liczyć na szybkie wsparcie w każdej sytuacji” - powiedziała p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu Kinga Wieczorek.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zwrócił uwagę, że działająca w tym mieście Stacja służy nie tylko mieszkańcom Bytomia, ale też okolicznych gmin. „Dodatkowy zespół złożony z dwóch ratowników i nowoczesnej karetki, która pełni rolę OIOM na kółkach, poprawi bezpieczeństwo bytomian” - ocenił Wołosz. Przypomniał, że sam Bytom liczy ok. 150 tys. mieszkańców.

Dyrektor WPR Łukasz Pach podkreślił, że bytomska Stacja należy do najbardziej obciążonych pracą, dlatego piąty zespół ratownictwa medycznego jest bardzo potrzebny. WPR chciałoby powołania w regionie jeszcze czterech dodatkowych zespołów. „W całym WPR, zaokrąglając, średnio co trzy minuty wyjeżdża karetka do pacjenta, dlatego jest ich tyle potrzebnych. A my przecież wyjeżdżamy do pacjentów, którzy są stanie zagrożenia życia i zdrowia” - zaznaczył dyrektor.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
2.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany