20 kwiecień 2021

ZWIĄZEK MIAST POLSKICH ZAPRASZA

fot. UM Częstochowy
Ruszyła akcja online zapraszająca do Związku Miast Polskich. Ponad 600 miast w Polsce otrzyma list Prezesa ZMP w tej sprawie wraz z innymi materiałami informacyjnymi o naszej działalności. Obecnie Związek zrzesza 336 miast, w tym Częstochowę.
REKLAMA

Prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz, w liście zapraszającym do przystąpienia do Związku Miast Polskich, który trafi do skrzynek mailowych ponad 600 miast w Polsce na ręce prezydentów, burmistrzów oraz przewodniczących rad, zwraca uwagę m.in. na to, że ostatni okres jest szczególnie trudny dla samorządu i może być kluczowy dla przyszłości miast w Polsce.
„Dzisiaj są nam potrzebne «wszystkie ręce na pokładzie». (…) Pojedynczy burmistrz czy prezydent nie ma możliwości przeciwstawić się osłabianiu samorządności w Polsce. (…) Dlatego w tym newralgicznym okresie, kiedy trwa jeszcze epidemia, a już wkrótce – mam nadzieję – będziemy z niej wychodzić, gdy będą podejmowane istotne decyzje dla przyszłości naszego kraju, tak ważne jest, aby zmobilizować i zaangażować samorządy wszyst­kich miast do współdziałania w ramach ZMP. (…) Nasza skuteczność zależy od wielu czynników, w tym także od siły Związku, a ta siła to jego liczebność. Należą do nas miasta małe, średnie i te największe. Obecnie liczymy 336 członków. Wzrost tej liczby na pewno pomoże uczynić nasz głos bardziej słyszalnym. (…)” – pisze do miast senator Zygmunt Frankiewicz, długoletni samorządowiec, do niedawna prezydent Gliwic.

Tylko w 2020 r. ZMP zaopiniował 60 projektów ustaw i 18 projektów rozporządzeń, obecnie realizuje 9 projektów na rzecz miast z udziałem 150 samorządów z całej Polski. Związek pracuje w ramach komisji problemowych i sieci wymiany doświadczeń. Jest organizatorem Forum Rozwoju Lokalnego, w ramach którego zorganizował 18 seminariów tematycznych, prowadzi też Monitor Rozwoju Lokalnego.

Więcej informacji na temat działalności ZMP oraz o tym, jak przystąpić do Związku, można znaleźć w zakładce specjalnie dedykowanej dla nowych miast na stronie ZMP:- https://www.miasta.pl/zaproszenie

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk jest obecnie członkiem zarządu Związku Miast Polskich oraz delegatem ZMP do Europejskiego Komitetu Regionów.

Na podstawie informacji z Biura ZMP

pliki do pobrania:
 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie