1 lipiec 2020

ZEGARY SPRZED WIEKÓW - WERNISAŻ WIRTUALNY, WIĘC BEZ OGRANICZEŃ

fot. UM Częstochowy
3 lipca o godz. 18.00 na swoim Facebooku Muzeum Częstochowskie wirtualnie otworzy wystawę niezwykłych zegarów. Niezwykłych, bo w nich samych zaklęty jest zamierzchły czas - niektóre ,,pamiętają" nawet XVI wiek. Od 4 lipca aż do jesieni będzie można przyjrzeć im się z bliska w Ratuszu.
REKLAMA

Czas – tę niełatwą do zdefiniowania i dla filozofów i dla fizyków wielkość – człowiek mierzy dzięki rozmaitym, wciąż ulepszanym urządzeniom. Nasi praprzodkowie określali go obserwując przyrodę. Gnomon – zegar słoneczny – prawdopodobnie używany był już w 2700 r. p.n.e. w Egipcie. W kolejnych stuleciach do mierzenia czasu zaprzęgnięto... wodę, ogień i piasek. Znane nam zegary mechaniczne wykorzystują energię do napędu regulatora poprzez wahadło lub balans za pomocą wychwytu. A współcześnie potrafimy też odmierzać czas za pomocą bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi z dokładnością do tysięcznych części sekundy…

 

Na wystawie w Ratuszu na pl. Biegańskiego będą prezentowane zegary ze zbiorów Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Częstochowskiego, a także prywatnych kolekcjonerów. Na ekspozycję składają się zegary słoneczne, ogniowe, podróżne, klepsydry, zegary mechaniczne, wiszące, kominkowe, kieszonkowe czy gabinetowe. Pochodzą z różnych stron Europy, z okresu między XVI a XX w.

Wernisaż będzie można obejrzeć na Facebooku Muzeum Częstochowskiego pod linkiem https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/ w piątek, 3 lipca, o godz. 18.00. A liczba osób, które mogą w nim uczestniczyć, jest nieograniczona – inaczej niż w muzeach i galeriach w trwającym czasie epidemicznych zasad bezpieczeństwa. W budynku Ratusza te niezwykłe przedmioty będziemy mogli obserwować z bliska od 4 lipca do 11 października – przestrzegając, rzecz jasna, obowiązujących w Muzeum Częstochowskim nowych regulacji sanitarnych.

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany