19 listopad 2020

PIERWSZE RZEŹBY ZAWISŁY NAD STARYM RYNKIEM

fot. UM Częstochowy
Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To element finalizowanego projektu rewitalizacyjnego, związanego z wyeksponowaniem pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nową aranżacją przestrzeni Starego Rynku. Postaci zawieszonych na płytą rynku będzie docelowo 14. Stworzą kolekcję pod nazwą "Teatrum - Igrce Częstocha".
REKLAMA

Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To element finalizowanego projektu rewitalizacyjnego, związanego z wyeksponowaniem pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nową aranżacją przestrzeni Starego Rynku. Postaci zawieszonych na płytą rynku będzie docelowo 14. Stworzą kolekcję pod nazwą „Teatrum – Igrce Częstocha”.

Montaż jest nie lada wyzwaniem, co było można zaobserwować przy czwartkowej wietrznej pogodzie już w czasie wieszania pierwszej rzeźby - „Sztukmistrzyni”. Obok niej pierwszą grupę rzeźb stanowią „goście specjalni”: Charlie Chaplin w gagu z balonami oraz słynny francuski linoskoczek Philippe Petit, który m.in. w 1974 r. przeszedł na linie między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku.

Kolejne grupy postaci będą tworzyć – jak zapowiada autor rzeźb, znany częstochowski artysta Jerzy Kędziora – m.in. bawiące się dzieci, sportowcy i szczudlarze. Artysta przygotował tematycznie zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Wybór będzie uzależniony od wszystkich czynników przestrzennych oraz technicznych możliwości montażowych z uwzględnieniem tzw. róży wiatrów.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”, „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „ Sportowiec nad poprzeczką”, „Atleta nad płotkiem”, „Próba zeskoku” „Skaczący do wody”, „Akrobata z krzesłem”, „Szczudlarz I”, „Szczudlarz II” i „Szczudlarz III”.

- Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma Polsce ani w Europie – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. - Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy.


Teatr rzeźb jest istotnym elementem projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu placu Starego Rynku”.

Tak jak informowaliśmy przy okazji niedawnego testu działania kolorowych fontann zainstalowanych w płycie rynku, prace związane z częścią drogową, przebudową i aranżacją przestrzeni Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. W pierwszym kwartale przyszłego roku trwać będą jeszcze prace wewnątrz przeszklonego pawilonu, wzniesionego w miejscu odkrycia pozostałości murów starego Ratusza.

Część drogowa jest kosztem niekwalifikowanym inwestycji. W pozostałym zakresie – związanym z rewitalizacją Starego Ratusza i Rynku – miasto korzysta ze środków unijnych w wysokości 85% oraz środków z budżetu państwa (10%). Wkład własny miasta do tej części wynosi 5%. Koszt całości (wraz z niekwalifikowaną częścią drogową, którą finansuje budżet miasta) to ok. 24 mln zł (z czego część kwalifikująca się do dofinansowania to ok. 18,9 mln zł).
Koncepcja, projekt, wykonanie i montaż 14 rzeźb to dodatkowa umowa opiewająca na 1,29 mln zł brutto.

Jerzy Kędziora to częstochowski rzeźbiarz, medalier i projektant wnętrz, autor oryginalnych balansujących rzeźb, które są prezentowane w wielu miejscach kraju i za granicą. W Częstochowie jest też autorem m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, pomnika Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej oraz popiersia Kazimierza Pułaskiego w Parku Staszica.

M.in. na podstawie informacji Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM
Fot. Łukasz Kolewiński oraz Biuro Prasowe UM

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2022-01-29 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 20:00
miejsce
Hala Sportowa, Częstochowa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-19 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-27 17:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany