9 lipiec 2020

MISIE I DZIECI TONĄ PO CICHU

fot. UM Częstochowy
...to tytuł policyjnej kampanii, służącej uświadomieniu wypoczywającym nad wodą, jak niebezpieczny może być alkohol w połączeniu z kąpielą oraz opieką nad dziećmi.
REKLAMA

Zainaugurowana podczas briefingu prasowego na terenie parku na Lisińcu akcja skierowana jest przede wszystkim do rodziców, którzy poprzez nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą mogą zaszkodzić zarówno sobie, jak i swoim dzieciom. W ramach kampanii częstochowscy policjanci będą systematycznie patrolować m.in. tereny parku na Lisińcu.

- Funkcjonariusze będą rozmawiać z wypoczywającymi tam mieszkańcami a także z młodzieżą w czasie zajęć w ramach letnich półkolonii. Zwrócą szczególną uwagę na temat bezpieczeństwa nad wodą i negatywnych skutków związanych ze spożywaniem alkoholu – zapowiada asp. szt. Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie Marta Kaczyńska.

Powstały też plakaty promujące, które pojawią się na terenie miejskiego kąpieliska oraz m.in. w budynkach instytucji, które współrealizują projekt. Są to: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Częstochowy, KRUS oraz Starostwo Powiatowe.

W Polsce każdego roku dochodzi do niemal pół tysiąca utonięć – znaczna ich część jest spowodowana właśnie przez alkohol. Co istotne, utonięcie to trzecia pod względem statystyk, przyczyna śmierci młodych osób do 18. roku życia.

Pamiętajmy, że wchodząc do wody po spożyciu alkoholu nie jesteśmy w stanie kontrolować swojego ciała w taki sposób, w jaki kontrolujemy je na trzeźwo. A przecież w kontakcie w wodą – zwłaszcza tą głęboką – trzeba się wykazywać wyjątkową kontrolą. Alkohol to również zmniejszona czujność, nieostrożność i rozkojarzenie, czyli objawy, które powinny być niedopuszczalne w sytuacji opieki nad dzieckiem. Najmłodsi często nie wiedzą, co oznacza zagrożenie utonięciem. Dla nich woda to radość i zabawa, a podczas zabawy łatwo się zapomnieć. Rodzic, który przebywa na terenie kąpieliska razem z dzieckiem, ma obowiązek stawiania najpierw na bezpieczeństwo, a dopiero później na odpoczynek.

Czwartkowemu spotkaniu towarzyszył pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu częstochowskich ratowników WOPR.

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany