5 luty 2020

JAZZtochowa - ,, POLISH JAZZ REQUIEM BRACI OLEŚ

fot. UM Częstochowy
Requiem dla dawnych mistrzów polskiego jazzu? W dużej mierze tak, bo nowy pomysł braci Oleś - Bartłomieja i Marcina - to hołd dla największych postaci tej muzyki, ale i ich inspiracji. Bo jazz to sztafeta pokoleń - dawne inspirują kolejne. 28 lutego przekonamy się o tym podczas koncertu w OPK ,,Gaude Mater".
Koronawirus
śląskie
203
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Requiem dla dawnych mistrzów polskiego jazzu? W dużej mierze tak, bo nowy pomysł braci Oleś – Bartłomieja i Marcina – to hołd dla największych postaci tej muzyki, ale i ich inspiracji. Bo jazz to sztafeta pokoleń – dawne inspirują kolejne. 28 lutego przekonamy się o tym podczas koncertu w OPK ,,Gaude Mater”.

Bartłomiej Oleś to perkusista, kompozytor i producent muzyczny, koncertujący i nagrywający z wybitnymi postaciami sceny muzycznej całego świata. Ma na koncie około 30 płyt – w tym kilka mających status ,,albumu roku”. Jego autorska płyta „Shadows” – nagrana z pianistą Kennym Wernerem – została uznana przez Polskie Radio najlepszym albumem jazzowym 2006 roku na świecie. Marcin Oleś to z kolei kontrabasista, kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej. Wiele pozycji z jego dyskografii uznawano za najlepsze albumy jazzowe roku. Współpracował m.in. z Jorgosem Skoliasem, Kennym Wernerem, Tomaszem Stańko czy ,,Ziutem” Gralakiem. Występował na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie.

Wspólne przedsięwzięcie braci – pod nazwą ,,Polish Jazz Requiem” – to hołd oddany wielkim postaciom kultury jazzowej. Inspiracją był album „Music for K” Tomasza Stańki – nagrany po śmierci Krzysztofa Komedy – jednak bracia Oleś rozwijają ten pomysł i prezentują materiał upamiętniający wielu innych jazzmanów. Koncert będzie okazją do zastanowienia się, skąd wzięli się wielcy polskiego jazzu, kto ich inspirował i co po tych inspiracjach zostało. Na scenie – u boku braci – pojawią się Wojtek Jachna (trąbka), Irek Wojtczak (saksofony, klarnet) oraz Bartosz Prucnal (saksofon altowy).


Koncert odbędzie się 28 lutego o godz.19.00 w siedzibie OPK ,,Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1. Impreza jest biletowana, a ceny wejściówek to: 20 zł (ulgowy w przedsprzedaży), 30 zł (normalny w przedsprzedaży) i 50 zł (w dniu koncertu).

Lutowy koncert nie będzie pierwszą wizytą braci Oleś w OPK ,,Gaude Mater” – muzycy wystąpili na tej scenie w 2018 roku wraz z Piotrem Orzechowskim ,,Pianohooliganem” z okazji Międzynarodowego Dania Jazzu, a dwa lata wcześniej – z ,,Ziutem” Gralakiem i materiałem z ich wspólnej płyty ,,Primitivo”. Bracia występowali też w Częstochowie z Jorgosem Skoliasem podczas Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

OPK ,,Gaude Mater” zapowiada też, że pod koniec marca będzie gościć Marcina Świetlickiego z zespołem ,,Zgniłość”. Choć słynny krakowski poeta przez lata kojarzony był z rockowym składem ,,Świetliki”, to najnowsza formacja z jego udziałem – ,,Zgniłość” – znakomicie pasuje do formuły JAZZtochowy. Obok Świetlickiego tworzą ją bowiem młodzi jazzmani z Wybrzeża, którzy wcześniej wykonywali … jazzowe przeróbki piosenek ,,Świetlików”.

Z pełną listą aktualnych propozycji OPK ,,Gaude Mater” można zapoznać się na stronie http://www.gaudemater.plna podstawie m.in. informacji OPK ,,Gaude Mater” Marcin Breczko
zdjęcie u góry: z archiwum zespołu

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
203
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2020-04-02 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-03 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-04 16:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-04 19:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany