reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
12 marzec 2024

Mieszkańców Metropolii wymyślą jak walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

zdjęcie: Mieszkańców Metropolii wymyślą jak walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury / pixabay/2050866
Do końca marca mieszkańcy Metropolii Śląskiej mogą zgłosić swoją propozycję na wydarzenie bądź projekt kulturowy, który odbędzie się w 2029 r. Wybrane pomysły trafią do programu kandydatury o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Katowic oraz Metropolii.
REKLAMA

"Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów wszystkich, którzy chcą dołożyć się do powstania programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029 w Katowicach i całej Metropolii. Niech +Zgłoś swój pomysł+ będzie burzą mózgów nas wszystkich nad tym, jak powinniśmy się zaprezentować Europie, jeśli zdobędziemy ten prestiżowy tytuł" - podkreślił, cytowany w informacji prasowej, Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Biuro ESK działające przy instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów do 31 marca czeka na propozycje projektów, które mogłyby stać się częścią programu kandydatury o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Katowic oraz całej Metropolii.

To nie pierwszy raz, kiedy miasto poprosiło o pomoc mieszkańców Metropolii w staraniach o tytuł ESK. W ubiegłym roku zgłoszono 100 projektów - wiele z nich trafiło do pierwszego wniosku. Były to m.in. wydarzenia angażujące osoby zagrożone wykluczeniem, projekty wykorzystujące najnowsze technologie i dotyczące sportów miejskich.

Teraz zespół Biura ESK pracuje nad drugim, obszerniejszym wnioskiem konkursowym i ponownie liczy, że znajdzie się w nim dużo propozycji programowych zgłoszonych przez mieszkańców, twórców i ludzi kultury z całej GZM.

"Na stronie przypominamy też o kierunkach programowych, jakie stworzyliśmy na potrzeby pierwszego wniosku, w które nowe pomysły mogłyby się wpisywać" – dodał Kałębasiak.

Swoje propozycje można zgłaszać za pomocą formularza na stronie katowicegzm2029.eu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z Katowicami współpracuje i wspiera wzajemne starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Katowicom pomaga aż 40 miast i gmin w uzyskaniu tytułu. Hasłem kampanii jest słowo "Play!", które ma zaprosić do integracji mieszkańców metropolii.

"Play! to przekonanie, z˙e kultura ma ogromy wpływ na dobrostan mieszkańców. Katowice i GZM chcą włączyć mieszkan´co´w do kulturalnej gry, aby odbudować´ i rozwinąć´ więzi społeczne oraz wzmocnić´ wzajemne zaufanie. Jako ESK miasto będzie grać ze wszystkimi – bez barier, na równych zasadach, przeciwdziałają? wykluczeniu. Po prostu fair play" - czytamy w informacji prasowej na temat kampanii.

W 2029 roku jedno wybrane miasto w Polsce stanie się Europejską Stolicę Kultury i przez 12 miesięcy ożywią je wyjątkowe wydarzenia: festiwale, koncerty, wystawy i projekty społeczno-artystyczne.

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 w ścisłym finale ubiegają się Lublin, Bielsko-Biała, Kołobrzeg oraz Katowice (w imieniu całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii), które wybrano spośród 12 polskich miast.

Ustanowiony w czerwcu 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Początkowo komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa co roku przyznawała w ramach programu to miano jednemu europejskiemu miastu. W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 r. co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich UE.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
-0.3°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 20:00
miejsce
PUB Sportowy Stacherczak,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 15:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 16:00
miejsce
Filharmonia Częstochowska,...
wstęp biletowany