119 skrzypków bierze udział w przesłuchaniach VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego
Pięciodniowe przesłuchania konkursowe odbywają się w Auli Zespół Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie i potrwają do niedzieli.
W konkursie uczestniczy 119 skrzypków z Polski, Europy i świata, którzy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych, obejmujących młodych muzyków w wieku od 10 do 25 lat.
"Podczas przesłuchań program jest dowolny, z tym że każdy z uczestników musi wykonać przynajmniej jeden utwór kompozytora polskiego. Muzyka polska wybrzmiewa w każdej produkcji i w każdym występie uczestnika" - powiedziała PAP jurorka oraz dyrektorka konkursu Aleksandra Szwejkowska-Belica.
Celem konkursu jest nie tylko promowanie polskiego muzycznego dziedzictwa, ale także podnoszenie jakości nauczania gry na skrzypcach wśród młodych muzyków.
Jak podkreśliła dyrektorka konkursu, jury, oceniając wykonania, zwraca uwagę na technikę, muzykalność, a także na osobowość artystyczną uczestników.
"Po pierwszych godzinach przesłuchań i prezentacji kilkunastu kandydatów zauważyliśmy, że konkurs będzie na bardzo wysokim poziomie" - dodała Szwejkowska-Belica.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w niedzielę o godzinie 17 w Auli ZSM w Częstochowie. Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników, o godzinie 18, odbędzie się uroczysty Koncert Laureatów, podczas którego zwycięzcy zaprezentują swoje umiejętności szerokiej publiczności.
Laureaci każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzeni miejscami od pierwszego do trzeciego, a w niektórych przypadkach także czwartym i piątym. Przyznane zostaną również wyróżnienia oraz Grand Prix.
Na uczestników czekają zarówno nagrody finansowe, jak i specjalne, takie jak możliwość występów z orkiestrami, koncerty solowe czy recitale kameralne. Dodatkowo przewidziano nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia za najlepsze wykonania utworów polskich kompozytorów, w tym dzieł Janusza Korczaka, Barbary Kaczuby, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i Romana Palestry.
Koncert inaugurujący VI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy odbył się we wtorek w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie. Wystąpili w nim laureaci poprzedniej, V edycji: Łukasz Januszkiewicz i Łucja Pych, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, we współpracy z Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie i Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wanda Wiłkomirska (ur. 11 stycznia 1929 r.) była jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek. Jej kariera artystyczna obejmowała zarówno występy solowe, jak i działalność kameralną oraz orkiestralną. Wiłkomirska była uczennicą znanych mistrzów, takich jak Henryk Szeryng i Nadia Boulanger, a swoje umiejętności doskonaliła także w paryskiej École Normale de Musique.
Artystka była laureatką wielu prestiżowych nagród, a jej bogata kariera międzynarodowa obejmowała występy na najważniejszych scenach koncertowych na całym świecie, od Europy po Amerykę Północną i Południową. Wiłkomirska wyróżniała się niezwykłą wirtuozerią oraz doskonałą techniką wykonawczą, co sprawiło, że była ceniona przez publiczność oraz krytyków muzycznych. Jej repertuar obejmował zarówno klasyczne, jak i współczesne dzieła, a także utwory polskich kompozytorów. Zasłynęła także jako wybitna pedagog, przekazując swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom skrzypków. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ miś/