18 marzec 2024

Samorządowcy chcą uruchomić połączenie kolejowe Gliwice - Rybnik

zdjęcie: Samorządowcy chcą uruchomić połączenie kolejowe Gliwice - Rybnik / pixabay/5096987
Samorządowcy chcą uruchomić połączenie kolejowe Gliwice - Rybnik. Planują dziewięć par pociągów w dni robocze i siedem par w dni wolne. Spotkali się w tej sprawie w poniedziałek, zapowiadając złożenie odpowiednich wniosków do PKP PLK.
REKLAMA

Podczas spotkania, które odbyło się w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, ustalono, że nowe połączenie powinno zapewniać mieszkańcom Rybnika dojazd do Gliwic na godz. 6.00, 8.00 i 14.00 oraz odjazd po godz. 14.00, 16.00 i 22.00. Z kolei gliwiczanie powinni móc dojechać do Rybnika na godz. 7.00 i wrócić po godz. 15.00. Zgodzono się co do tego, że należy utrzymać także dwie pary pociągów o charakterze turystycznym, które w dni wolne kursują do i z Wisły, ciesząc się sporą popularnością.

„Chcielibyśmy połączenia, które będzie służyło mieszkańcom jednego i drugiego miasta, sprzyjając dojazdom do pracy lub na studia i z powrotem (…). To szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, że w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chcemy wspierać wszystkie działania, które mają na celu zminimalizowanie liczby samochodów na ulicach miast” – powiedziała PAP Katarzyna Kuczyńska-Budka, gliwicka radna i kandydatka na urząd prezydenta miasta, która zabiega o uruchomienie połączenia Gliwice – Rybnik.

Samorządowcy biorący udział w spotkaniu zapowiedzieli złożenie odpowiednich wniosków o uruchomienie nowego połączenia do PKP PLK. Najwcześniej byłoby to możliwe w połowie 2024 r., ale bardziej prawdopodobne, że – o ile zostaną dopięte formalności i zgodę wyrazi PLK – nastąpi to pod koniec 2024 r.

Szacowany roczny koszt kursów kolejowych z Gliwic do Rybnika i z powrotem – realizowanych przez Koleje Śląskie – to około 5 mln zł. Miałby go pokryć samorząd województwa oraz samorządy poszczególnych miast, które znajdują się na trasie.

„Autobusowe przewozy komercyjne są nierentowne, więc przedsiębiorcy się z tego wycofali. My, jako władza publiczna, nawet jeśli będzie trzeba do tego dołożyć z budżetu województwa czy poszczególnych samorządów, powinniśmy to zrobić, bo taki jest nasz obowiązek” – ocenił radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
3.6°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany