850 tys. zł dla samorządu na poprawę cyberbezpieczeństwa
Pieniądze mają zostać przeznaczone na wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych samorządu. Trafią do magistratu w ramach programu "Cyberbezpieczny Samorząd", którego celem jest także zapewnienie mieszkańcom prostego dostępu do usług cyfrowych.
"W 2023 roku takich incydentów krajowych było ponad 80 tys., a więc o sto procent więcej niż w 2022 roku. Dzieje się to przede wszystkich w obszarze samorządowym, który jest najmniej monitorowany" – powiedział Gawkowski, cytowany przez miejskie biuro prasowe.
850 tys. zł to maksymalna kwota grantu, o jaką mogła się starać gmina w ramach programy "Cyberbezpieczny Samorząd". Nabór wniosków do programu został uruchomiony jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy.
W konferencji udział wziął także Krzysztof Matyjaszczyk, ubiegający się o reelekcję na urząd prezydenta Częstochowy z ramienia Nowej Lewicy, a więc partii, do której należy także Gawkowski. Jako przykład wykorzystywania technologii cyfrowych w mieście podał aplikację "My Talent", którą do szkół średnich wprowadzono na początku 2024 r. Ma ona w oparciu o sztuczną inteligencję służyć uczennicom i uczniom klas maturalnych w wyborze jak najlepszej ścieżki na przyszłość.(PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ jann/