27 marzec 2024

850 tys. zł dla samorządu na poprawę cyberbezpieczeństwa

zdjęcie: 850 tys. zł dla samorządu na poprawę cyberbezpieczeństwa / pexels/5935794
pexels/5935794
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że Urząd Miasta Częstochowa otrzyma 850 tys. zł na poprawę cyberbezpieczeństwa. Podczas środowej konferencji prasowej powiedział, że cyberzagrożeń w Polsce przybywa.
REKLAMA

Pieniądze mają zostać przeznaczone na wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych samorządu. Trafią do magistratu w ramach programu "Cyberbezpieczny Samorząd", którego celem jest także zapewnienie mieszkańcom prostego dostępu do usług cyfrowych.

"W 2023 roku takich incydentów krajowych było ponad 80 tys., a więc o sto procent więcej niż w 2022 roku. Dzieje się to przede wszystkich w obszarze samorządowym, który jest najmniej monitorowany" – powiedział Gawkowski, cytowany przez miejskie biuro prasowe.

850 tys. zł to maksymalna kwota grantu, o jaką mogła się starać gmina w ramach programy "Cyberbezpieczny Samorząd". Nabór wniosków do programu został uruchomiony jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy.

W konferencji udział wziął także Krzysztof Matyjaszczyk, ubiegający się o reelekcję na urząd prezydenta Częstochowy z ramienia Nowej Lewicy, a więc partii, do której należy także Gawkowski. Jako przykład wykorzystywania technologii cyfrowych w mieście podał aplikację "My Talent", którą do szkół średnich wprowadzono na początku 2024 r. Ma ona w oparciu o sztuczną inteligencję służyć uczennicom i uczniom klas maturalnych w wyborze jak najlepszej ścieżki na przyszłość.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
3.6°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany