Częstochowa wprowadziła darmowy odbiór używanych tekstyliów
To odpowiedź miasta na zbliżającą się zmianę prawa, która od 1 stycznia 2025 roku nałoży na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.
"To wyjątkowa usługa w skali kraju, bo bezpłatna dla mieszkańca i bezpłatna dla miasta. Mamy nadzieję, że będzie się samofinansować z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki" - wyjaśnił w informacji prasowej zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot.
Produkty będą odbierane bezpośrednio z mieszkań w workach dostarczanych przez firmę Stala Group, co eliminuje konieczność ich wynoszenia do śmietników czy przed posesje. Dzięki temu worki nie będą narażone na rozerwanie, a ich zawartość – na rozrzucenie. Worki są przyjazne dla środowiska, bo wykonano je z materiałów z recyklingu i są wielokrotnego użytku.
Mieszkańcy mogą oddać odzież, obuwie i różne tekstylia, jak ręczniki, koce i firany. Rzeczy te mogą być nowe lub używane, pod warunkiem, że są w dobrym stanie – suche, czyste i kompletne. Jeśli nie noszą widocznych śladów zużycia, mogą być przekazane instytucjom charytatywnym.
Tekstylia mogą oddawać jedynie osoby pełnoletnie. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie pod numerem 536-322-005 lub mailowo na adres tekstylia@stalagroup.pl. Mieszkańcy mogą zgłosić potrzebę odbioru także poprzez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Odbiór tekstyliów będzie realizowany od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00–18.00.
Pomysł Częstochowy na zbiórkę odzieży wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińską oceniła jako progresywny i korzystny dla środowiska. Według niej wykracza także poza minimalne wymagania, które każda gmina będzie musiała spełnić od nowego roku. Przypomniała, że Unia Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy o odpadach, obejmującą tekstylia, w której kluczowym elementem ma być rozszerzona odpowiedzialność producencka.
Sowińska przypomniała, że Polacy co roku kupują około 26 kg ubrań z czego 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach, a tylko 22 proc. jest selektywnie zbieranych.
Od 1 stycznia 2025 r. zużyte i niepotrzebne tekstylia i odzież będzie można również oddać w miejskim Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
W Częstochowie w ostatnich latach zrealizowano wiele działań organizacyjnych oraz edukacyjnych. Angażują się w nie różnorodne podmioty – od tych, które działają w obszarze ochrony środowiska i gospodarki odpadami (Centrum Usług Komunalnych, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM), po oświatę prowadzącą edukację ekologiczną od przedszkola. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ malk/