18 październik 2019

Miejska wycieczka: studencka pętla

fot. UM Częstochowy
Październik dla wielu osób jest początkiem roku akademickiego. Możliwe, że część przybyłych do miasta studentów jeszcze nie miała okazji poznać Częstochowy. Zatem w tym miesiącu zapraszam na Studencką Pętlę, czyli spacer do centrum miasta, rozpoczynający się i kończący w okolicach akademików.
REKLAMA

Październik dla wielu osób jest początkiem roku akademickiego. Możliwe, że część przybyłych do miasta studentów jeszcze nie miała okazji poznać Częstochowy. Zatem w tym miesiącu zapraszam na Studencką Pętlę, czyli spacer do centrum miasta, rozpoczynający się i kończący w okolicach akademików.

MIEJSKI STADION LEKKOATLETYCZNY
ul. Dąbrowskiego 58/64

Jest głównym stadionem lekkoatletycznym miasta. Dzięki działającemu tam Częstochowskiemu Klubowi Sportowemu Budowlani nazywany jest po prostu CKS-em. Jedną z zawodniczek Klubu była biegaczka Małgorzata Rydz, polska olimpijka z Barcelony (1992 r.) oraz Atlanty (1996 r.). Gdy kończyła sportową karierę żegnał ją m.in. jej sportowy przyjaciel Robert Korzeniowski. Jak sam stwierdził, częstochowska biegaczka była nierozerwalnie związana z początkami jego kariery i kojarzy mu się z nieustającym uśmiechem. Sportu nie porzuciła nigdy, obejmując swego czasu m.in. kierownictwo nad wspomnianym stadionem. Obecnie pracuje jako dyrektor Hali Sportowej Częstochowa.

Spacerem wzdłuż ul. Dąbrowskiego w stronę centrum, następnie w lewo w ul. Waszyngtona - 25 minut

UNIWERSYTET HUMANISTYCZNOPRZYRODNICZY IM. JANA DŁUGOSZA
ul. Waszyngtona 4/8

Uczelnia ta jako jedyna w Częstochowie posiada status uniwersytetu. Dawniej była Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Akademią im. Jana Długosza. W tzw. „starych czasach” była uważana za zdominowaną przez płeć piękną, będąc tym samym równowagą dla „męskiej” Politechniki. Dlatego też trudno wyobrazić
sobie nasze miasto bez koegzystencji tych dwóch uczelni. Zachęcam pierwszaków, aby wypytali swoich starszych kolegów i koleżanki, jakie mieli pomysły na rozwijanie skrótu WSP. Z pewnością usłyszycie wiele ciekawych opowieści. Patron uczelni, Jan Długosz, był średniowiecznym duchownym i kronikarzem historii Polski, związanym z naszym regionem.

Spacerem ulicą Waszyngtona, następnie w lewo wzdłuż linii tramwajowej - 5 minut

KWADRATY
zbieg alei Wolności oraz alei Najświętszej Maryi Panny

Plac, dzięki usytuowaniu w samym centrum, blisko wielu przystanków komunikacji miejskiej, od zawsze był świetnym miejscem spotkań przed „wyjściem w miasto”. Dawniej znajdowała się tam mała architektura w postaci wyniesionych nieco nad kolano klocków w kształcie kwadratów, stąd powstały dwie
zwyczajowe nazwy tego placyku (Kwadraty, Klocki). Ich wnętrze było zapełnione zielenią, a jeden z klocków miał w swoim centrum fontannę. Jednak najważniejszym elementem były długie ławki wijące się po obwodach kwadratów, umożliwiając oczekiwanie całej klasy na spóźnialskich imprezowiczów. Z czasem część placu z przylegającym budynkiem zmieniła właściciela. Ten uszanował nasze przywiązanie do tradycji i dom handlowo - usługowy nazwał „Kwadraty”. Plac przeszedł modernizację, z czasem został też wykorzystany przez ulicznych artystów do występów, czy też koncertów w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje!”.

Spacerem wzdłuż linii tramwajowej – 2 minuty

DOM RZEMIOSŁA
al. Kościuszki 6

Budynek ten jest siedzibą Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Organizacja ta od lat 70. XX wieku dba o rozwój rzemiosła, szkoląc mistrzów i czeladników w wielu zawodach. Na kartach swojej historii ma również działalność społeczno-kulturalną. Sam budynek zwraca na siebie uwagę typograficznym szyldem „Dom Rzemiosła”. Wyjątkowość gmachu podkreślają również godła cechowe w formie fryzu zaprojektowanego przez architekta Mariana Kruszyńskiego we współpracy z Henrykiem Kmieciem.

Spacerem wzdłuż linii tramwajowej – 15 minut

POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
al. Armii Krajowej 21

Dawna Szkoła Inżynierska jest jedną z dwóch najłatwiej rozpoznawalnych uczelni w mieście obok Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Jest ważnym ośrodkiem naukowo- badawczym. Ostatnimi laty swoją markę buduje m.in. dzięki uczestniczeniu jej studentów w ogólnoświatowych zawodach łazików marsjańskich, na których częstochowskie pojazdy znajdują się w czołówce. Jeden egzemplarz okazał się najlepszym łazikiem marsjańskim świata! Fascynacja kosmosem nie jest dla nas niczym nowym, o czym świadczą m.in detale mozaiki na budynku Uniwersytetu przy alei Armii Krajowej 13/15, czy nazwy ulic w jego okolicy, takich jak Księżycowa czy Kosmiczna.

Daniel Zalejski

 
Źródło: UM Częstochowy
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 20:30
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-13 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-14 16:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany