25 marzec 2024

W Tychach urodziło się pierwsze dziecko z programu in vitro

zdjęcie: W Tychach urodziło się pierwsze dziecko z programu in vitro / pixabay/8269275
W Tychach urodziło się pierwsze dziecko, którego poczęcie zostało sfinansowane z miejskiego programu in vitro - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta. Z programu skorzystało dotychczas 37 par.
REKLAMA

"Mamy nowego mieszkańca i to mieszkańca wyjątkowego, ponieważ urodziło się pierwsze dzieciątko z in vitro. To miejski program, którego celem jest wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców" - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok.

Program skierowany jest do par mieszkających w Tychach i rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w tym mieście. Osoby te musiały wcześniej spełnić określone zasady: wiek kobiety musiał mieścić się w przedziale 20-42 lat, pary musiały spełnić określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Pary musiały również wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.

"Trzymamy kciuki za pozostałe pary, które skorzystały z miejskiego programu i czekamy na kolejne narodziny" - napisał na stronie Urzędu Miasta Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów.

Z miejskiego programu "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025" skorzystało 37 par. Koszt projektu to prawie 180 tys. zł. Realizatorem programu jest Klinika leczenia niepłodności InviMed Katowice.

"Koszty wejścia do takiego programu są bardzo wysokie i dla wielu rodziców nie do udźwignięcia, więc takie wsparcie w wysokości 10 tysięcy złotych dla takich par to naprawdę dużo. Dlatego właśnie zainteresowanie jest tak wielkie" - podumowała Ewa Grudniok.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Częstochowa
3.6°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Częstochowie

kiedy
2024-04-17 18:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-17 20:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Klub Muzyczna Meta, Częstochowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Akademickie Centrum Kultury - Klub...
wstęp biletowany